LPG'li Aracım Motor Soğukken Stop Ediyor, Sebebi Nedir ?
Yazıya oy verin :

LPG'li Aracım Motor Soğukken Stop Ediyor, Sebebi Nedir ?

2004 model Renault Megane II SD Dynamic 1.6 16V araç sahibiyim. Aracım şu anda 70.000 km'de. 2 yıl önce 40.000 km'de OMVL sıralı LPG sistemi taktırdım. Taktırdıktan birkaç ay sonra motor soğukken LPG ile giderken frene bastığımda motorun stop etmesi problemini yaşamaya başladım. Araç benzinli durumdayken stop problemi şimdiye kadar hiç olmadı. Ankara'da LPG takdırdığım servise şikayetimi ilettim. Bana motor hava kelebek vanasını temizletmemi önerdi. Temizlettim ama sonuç değişmedi.Rutin bakımda motor ustasına aracın problemini sorduğumda bir problem olmadığını, motorda sadece devir müşirinin yapılan bilgisayar kontrolünde arıza tespit edildiğini söyledi. Müşiri değiştirtmedim. Aracı aynı gün LPG taktırdığım servise götürdüm. LPG filtresi yenilendi, bilgisayar ile LPG ayarları kontrol edildi ama problemin sebebini bulamadılar.Son bir kaç aydır zaman zaman artık motor sıcakkende frene bastığımda motor stop etmeye başladı. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. LPG'yi Aygaz, Shell, BP gibi istasyonlardan alıyorum.
Mahir Kökmez
Sayın Mahir Kökmez
2004 model olan Renault Megane 1.6 16v olan benzinli aracınızın motoruna uygulanmış olan LPG sistemi ile frenajlarda motorun stop etmesi LPG sisteminin sorunudur.Şayet motor orijinal elektronik işletim aksamında sorun olsaydı araç benzinle de çalışırken stop etmeler devam eder ve konu da rahatça çözümlenirdi.Sıralı LPG uygulamalarında düzenek motorun orijinal işletim sistem araçlarını kopyalar ve kullanır.Bu nedenle de Benzin veya LPG kullanımında sorunlar da genelde ortak olur. Ancak sizin sorun sadece LPG kullanımında olduğuna göre LPG işletim sistem ayarlarının düzenlenmesinde bazı olumsuzlukukların olduğu kesin ve çözüm de yine LPG işletim sistemindedir. Yine de her ihtimale karşı bozuk olarak tebit edilen Devir müşürünün yenilenmesi de gerekli.

kalan karakter 1000

ali ali

Kesinlikle sibop ayarı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla
şikayet et
X

En fazla 1000 karakter

şikayeti gönder
14.11.2014 08:41
osman osman

aracının rolanti müşürüne bi baktır...bende 1.6 siena var bende aynı sorunu yaşadım. rolanti müşürünü kendim söküp düzgün bişekilde yerine taktım sorun kayboldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla
şikayet et
X

En fazla 1000 karakter

şikayeti gönder
16.03.2014 19:50
kereste keser kereste keser

ben brodway ve dacia loganda bunu yaşadım ve ikisinde de aynı yöntemle çözdüm. motor sübap ayarı yaptırdım. 40-5- binde bir mutlaka yaptırmalı. araçlarımın devri 1 in hemen altına geldi ve stoplar kesildi. pişman olmazsınız. aracın titremeleri azalır, çekişe de fayda eder.50 lira işçiliği olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla
şikayet et
X

En fazla 1000 karakter

şikayeti gönder
29.07.2013 15:27
çağrı temiz çağrı temiz

az çok bilgimle müşürünüzdeki sorundan kaynaklanabileceğini düşünüyorum şunu unutmayınki benzin de çalışırken sorun yokken lpg de problem yapmaması lpgde sistemdeki basit bi hatayı dahi absorve edememesinden kaynaklanmaktadır.Sanırım lpg de iken ani devir düşmesinde müşür bunu ayarlayamamakta sanırım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla
şikayet et
X

En fazla 1000 karakter

şikayeti gönder
22.03.2013 16:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.