HABERLER

Yeni Maserati Quattroporte

19.11.2012 Pazartesi
YENİ MASERATİ QUATTROPORTE

Adını dört kapı anlamına gelen İtalyanca Quattroporte kelimesinden alan Maserati’nin şimdilik tek sedanı, altıncı nesliyle gün yüzüne çıkarken, 2013 Detroit Otomobil Fuarı’ndaki dünya tanıtımına kadar heyecan uyandırmaya devam edecek.

Dünyanın en hızlı 4 kapılı mızrağı yeni nesliyle Ocak 2013'te Detroit'te ilk fuar deneyimini yaşayacak olsa da, yeni Quattroporte'nin en azından neye benzediği ortaya çıktı. Simgesi Neptün'ün üç dişli mızrağı olan , Fiat Grubu'nun Chrysler'la ortaklığı sonrasında ilk yeni modeli olan altıncı nesil Quattrporte'yi karşımıza çıkartırken, araçtaki değişimler bir yana, marka ızgarası ön çamurluklardaki hava girişleri gibi karakteristik detaylar beşinci nesli çağrıştırıyor.

Teknik detayları açıklamak yerine ilk etapta insanları yeni Quattroporte'nin tasarımıyla konuşturmak isteyen Maserati'nin bunu başardığını söylemek mümkün. Ancak olumlu mu yoksa olumsuz yönden mi, işte bu tartışılır. Zira yeni neslin farları ve stopları sıradanlıkla eleştirilmeye açık. Selefine göre 5 cm kadar uzaması beklenen yeni Quattroporte'nin üretiminde alüminyumun kullanılacak olmasıyla daha hafif bir yapı ve dolayısıyla da daha iyi performans ve tüketim değerleri hedefleniyor. Yeni bir platformda yükselen yeni Quattroporte'de bir önceki nesilden tanıdığımız 4.7 lt'lik V8, modernize edilerek görev yaparken, araçta bir süre sonra aşırı beslemeli bir V6 da devreye girecek. Yeni Quattroporte'nin platformu kısaltılarak yeni Maserati Ghibli'de de görev yapacak. Arkadan itişli olarak yollara çıkacak olan yeni Quattroporte'de Ferrari FF orijinli 4 tekerlekten çekiş sistemi ve yine Ferrari'nin geliştirdiği bir hibrid sisteminin de kullanılması kesin. Chrysler ortaklığının sonuçlarından biri olarak, Jeep gibi modellerde de kullanılacak olan dizelin de seriye ekleneceği artık kesinleşti.

kalan karakter 1000

MC MC

Chyrsler dizel motor bile kullanmıyan bir şirket... filolarına dizel fiat'la birlikte giriş yaptı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.12.2012 23:31
ali ali

4.7 gelmeyecek diye biliyorum 3.0 ve 3.6 olacak. Ayrıca General Motors ve Fiat ortaklığı olan İtalyan VM Motori tarafından üretilecek dizeller. Chrysler le hiç alakası yoktur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 26.11.2012 19:11
ali ali

Yukarıda 3.6 yazmışım o yalnıştır. 3.8 V8 530 HP Çift turbo şeklinde olacaktır, Sekiz silindirlik motor Ferrari tarafından el yapımı olarak üretilecektir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.11.2012 18:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN