HABERLER

Trafikteki Büyük Tehlike

28.11.2012 Çarşamba
TRAFİKTEKİ BÜYÜK TEHLİKE

Her üç araçtan birinin lastikleri tehlike sinyali veriyor

Michelin'in sürücüleri lastiklerde yanlış hava basıncının trafikte yarattığı tehlikelere karşı bilinçlendirmek için başlattığı "Lastiklerde Doğru Hava Basıncı" aktiviteleri sonuçları, bir kez daha sürücülerin lastik hava basınçları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ortaya çıkardı. 20 noktada gerçekleştirilen Lastikte Doğru Hava Basıncı aktivitelerinde 4.206 araçta yapılan ölçümlerde her yüz araçtan 32'sinin lastiklerinin hava basıncının tehlikeli boyutta olduğu ortaya çıktı. Lastiklerde düşük hava basıncı, lastiğin aşırı esneyerek ısınmasına ve bununla birlikte temas yüzeyinin bozularak yol tutuşunun azalmasına neden oluyor. Eksik basınçlı lastikler, ıslak zeminde daha ciddi sorunlara yol açıyor, basınç ne kadar az ise lastiğin yolla teması da o kadar az oluyor ve bu da araç kontrolünün kaybedilmesine ve kazalara yol açabiliyor. Lastik hava basıncı, karayolu güvenliği kadar ekonomik araç kullanımını da doğrudan etkiliyor. Hava basıncı düştükçe, lastiğin yuvarlanma direnci artıyor. Ortaya çıkan enerji kaybının motor tarafından dengelenmesi daha fazla tüketime neden olurken lastiklerde hızlı aşınmaya da yol açarak, lastik ömrünü yüzde 30'a varan oranda azaltıyor.

kalan karakter 1000

erman erman

hava soğuduğunda lastikler sertleşir(kış tipi hariç) hava basıncı düşer,lastiğin ömrü azalır yakıt tüketimi artar frene bastım araç durmadı deriz sonra, tabi hala konuşabiliyorsan.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.01.2013 23:08
şavaş şavaş

kaç kişi biliyhor ki şimdi bunu

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 30.11.2012 15:22
Sezai Gazi Sezai Gazi

petrol istasyonlarındaki basınç makinalarına güvenmeyin lastikçilere güvenmeyin hepsi bozuk yahut 50 yıllık teknolojileri kullanıyorlar sırf bu yüzden garajıma kompresör aldım ama basınç ölçer konusunda hangisi daha sağlıklı ona bakıyorum oto habere bir eleştiri madem bir haber yapıyorsunuz en azından bu konuda çözüm ve bilgide verseniz daha sağlıklı olur basınç ölçer aparatlar içerisinde marka ve kalite olarak hangisi daha sağlam ve doğru ölçüyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 29.11.2012 01:41
hasan hasan

doğru tespit . ama kimsenin umrunda değil malesef.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 28.11.2012 12:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN