HABERLER

Ehliyet Sınavında Yeni Dönem

28.03.2013 Perşembe
EHLİYET SINAVINDA YENİ DÖNEM

Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet sınav soru sayısında ve sınav süresinde yeni bir düzenlemeye gitti.

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı e-Kılavuzu'nda değişiklikler yapıldı. B sınıfı sınavlarında 120 olan soru sayısı 60' a düşerken, sınav süresi de 150 dakikadan 75'e indirildi. Yapılan değişiklikten sonra , trafikte 50 soru varken, soru sayısı 25'e indirildi. Motor sınavındaki soru sayısı 40'dan 20'ye ve ilk yardımdaki 30 soru da 15'e indirildi. Yapılan bir önemli değişiklikte, ilk yardım sorularının akademik nitelikli sorulara dönüşüyor olması. Ayrıca adayların yanlış cevapları dikkate alınmayacak. Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden her bir ders için 100 puandan hesaplama yapılacak. Her ders için 100 üzerinden 70 üzeri puan alan aday başarılı sayılacak. Sınav sonuçları www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak. Sürücü Kursları Konfederasyonu Genel Başkanı Dursun Önal, " Yeni düzenleme de soru sayısı azaldı. İlk yardım sorularını inceledim. Tamamen akademik nitelikli. Bir sürücü adayının pratik hayatta kullanmayacağı sorular. Trafik ve motor soruları geçmiş yıllara oranla biraz daha mantıklı. Aslında soru sayısının indirilmesinde bir fayda olacağını düşünmüyorum." diyerek, değişiklik hakkındaki görüşlerini belirtti..

kalan karakter 1000

ahmet ahmet

sınav zaten hikaye, Asıl önemli olan pratik kısmı. Arabayı stop etmeden kaldırana ehliyet veriliyor. Bunun düzenlenmesi gerekli. Aslında şu an bile ehliyeti olan herkesi tekrardan bir direksiyon sınavına sokmak gerekir. Çok kişi elenir ve trafik rahatlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 12.04.2013 14:12
kemal kemal

ehliyet bence önemli bişey ama ülkemizde malesef ticarete dönüşmüş durumda.bence yollarda terör gibi can vermemek için biraz zorlaştırılmalı ve pratik üzerine yoğunlaşılmalı..bende ehliyetimi aldığımda acemi acemi araba kullandım,ve şimdi eski günleri hatırlayınca gülüyorum kendime..

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 28.03.2013 21:08
murat murat

bu yüzden avrupada tekrar ehliyet almak zorunda kaldim. yapacagin desiklik kolaylik degil zorluk olmasi gerekiyordu... sonra trafigin hali ortada...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 28.03.2013 14:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN