HABERLER

Bu Kez 5 Kapılı

22.11.2013 Cuma
BU KEZ 5 KAPILI

Birinci neslinde New Edge felsefesiyle şekillenen karoseriyle kült otomobiller arasındaki yerini alan ancak Fiat 500 platformunda üretilen ikinci neslinde genel anlamda beklentilerin altında kalan Ford Ka, üçüncü neslinde 5 kapılı küresel bir minik otomobili haline geliyor.

Değişim bazen karakter olgunlaşması bazense karakter bozulması olarak karşımıza çıkabiliyor. Yeni Ka'daki değişimin türü ise tam bu ikisinin ortasında bir yerde olacak gibi. Zira 1996 yılında birinci nesliyle yollara çıktığında Ghia tarafından tasarlanan Saetta konseptinden türetilen yüzüyle bugün bile hala tasarımıyla fark yaratan modeller arasında yer alırken, 2008'deki nesil değişiminde Fiat 500 platformunda yükselen Ka selefi kadar çarpıcı bir olmayı başaramadı.

Fiat'ın Polonya Fabrikası'nda üretilen ikinci nesilden sonra yollara çıkacak olan üçüncü Ka yüzünü çok uzaklarda, Brezilya'da gösterdi. Son olarak Ford'un yeni küçük crossover temsilcisi Ecosport'u geliştiren Brezilya departmanı bu kez yeni Ka'nın geliştirme aşamasını yürütmüş. İlk iki neslinde 3.62 metre uzunluğunda olan Ka, yeni neslinde 15 cm civarında uzayarak A ve B segmentleri arasında yer alacak.

Tasarım anlamında daha olgun ancak aynı zamanda da sıradan bir hale gelen yeni Ka'nın artık 3 yerine 5 kapılı üretilecek olması aracın kitlesinin genişlemesi anlamına da geliyor. İç mekanı henüz açığa çıkmayan yeni Ka'da, Ford sınıfının en kaliteli örneği olacağı vurgusunu yaparken, kokpitte Ford'un bilgi-eğlence sistemi Sync ve akıllı telefonlar için bir istasyon sunulması bekleniyor. Motor cephesinden 3 silindirli benzinliler beklentisi varken bir dizel seçeneğin sunulması da muhtemel.

Yazı: Eray Özgür


Konseptin tam LED farlarının böylesine bir bütçe otomobilinde seri üretime geçme olasılığı yok denecek kadar az!

kalan karakter 1000

mustafa mustafa

kia daha güzel tasarımlar yapıyor..bu ne yaaa...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 20.01.2014 20:44
nakim nakim

ben bu fordun mustang ına hasta oluyorum maalesef bize uzak

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 20.01.2014 18:02
can can

daha zarif olmuş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 04.12.2013 09:48
ahmet ahmet

Fordun tasarımları iyice uzak doğululara benzemeye başladı. Bence yanlış yolda...

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 24.11.2013 22:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN