HABERLER

Otomobil Rengi Karakterin Temsilcisi

14.10.2014 Salı
OTOMOBİL RENGİ KARAKTERİN TEMSİLCİSİ

“İlişkini Kurtar” kitabının yazarı Psikolog-Nefes terapisti Işıl Evrim Akgün, otomobil rengi seçiminizin kişiliğinizi nasıl yansıttığını anlattı…

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi büyüktür, hem kişinin içinde bulunduğu ruh halini yansıtırlar hem de onu etkileyerek farklı hisler uyandırırlar. Bazı renkler kişiyi sakinleştirip huzurlu hissettirirken bazıları heyecanlandırır ya da özgüveni arttırır. Otomobil firmaları da renklerin psikolojik etkilerinden sıkça faydalanarak buna uygun pazarlama metotları geliştirirler. İşte araba rengi seçiminizin psikolojik karşılığı…

Beyaz: Sembolik olarak beyaz renk; soğukkanlılığı ve istikrarı temsil eder. Düşünce gücünü arttırdığı için trafikte dikkatli olunmasını ve her an tetikte olunmasını sağlar. Beyaz otomobil, temizliği seven ve uzlaşmacı kişilerin sıkça seçtiği otomobiller arasındadır. Bu kişilerle trafikte karşılaştığınızda sakin bir şekilde otomobil kullanmalarından da anlayacağınız üzere yapıcı kişiliklerdir.

Siyah: Sembolik olarak siyah matemi ve gizemi temsil eder. Siyah otomobil seçen kişiler genellikle özgüveni yüksek, azimli ve hırslı kişilerdir. Siyah otomobili seçenler fazla hırslı oldukları için trafikte sıklıkla sollamalar yapabilir ya da kural ihlalinde bulunabilirler ve biraz intacı olduklarından onlarla uzlaşmakta zorluk çekebilirsiniz.

Kırmızı: Sembolik olarak kırmızı hareketliliği, dinamizmi ve kararlılığı temsil eder. Kırmızı otomobil kullanan kişiler çoğunlukla genç yaş grubu olduğu gibi hız yapmayı ve trafikte yarış yapmayı seven yapıdadırlar. Kırmızı renk kendini yakından çok fark ettirse de uzak mesafede en az belirgin olan renklerdendir. İlk anda fark edici özelliği olan kırmızı, uzun sürede insanları rahatsız edip gerginleştirmeye başladığından daha az tercih edilmesi önerilir.

Lacivert: Sembolik olarak lacivert, otoriteyi temsil eder. Lacivert otomobiller çoğunlukla orta yaşın üzerindeki insanların seçimi olduğu gibi mevki ve ağırbaşlılığı da yansıtır. Tıpkı beyaz renk de olduğu gibi düşünce gücünü arttırdığı için lacivert araba kullananların trafikte kurallara sıkı bağlılık gösterdiği ve ciddiyet sahibi olduğu söylenebilir.

Gri: Sembolik olarak gri, dengeyi temsil eder. Gri otomobil kullananlar genelde sakin, durağan ve serinkanlı kişilerdir. Trafikte gözün en rahat algıladığı renklerden biridir. Düşük hızda otomobil kullanan bu kişiler, çoğunlukla da sağ bir şeritte yolculuk yaparlar. Bu kişiler çoğunlukla da karamsarlığa yatkındırlar.

kalan karakter 1000

Erzurumlu Karekin Erzurumlu Karekin

Örneğin beyaz Mercedes E serisi w210 lar çok iğrenç oluyor,fakat 2009 E serilerine güzel gidiyor, Beyaz 2004 kasa sonata örneğin güzel , bazı model tipleri belli açık renkleri kaldırmıyor tabi zevk meselesi ama istisnalar kaideyi bozmaz.Siz hiç kırmızı renkte 1992 model mercedes w124 binmek istermisiniz elbetteki çoğunluk hayır binmeyiz der, ama Kırmızı 2010 model Laguna enfes durur veya beyaz bir Jaguar x type muhteşem olur,şuda bir gerçekki jaguar x type bütün renkleri kaldıran bir tasarıma sahip,yeşil renk jaguarda güzel duruyor ve yeşil renkli jaguar çok görürsünüz fakat Mercedes ve bir çok marka ve modeli zor görürsünüz ,Örneğin siyah şahin binen azdır ,çünkü herkes bilirki siyah şahinin hatlarını kapatır ve otomobili biçimsiz kılar.Önemli olan otomobilin tasarımının rengini kaldırması ve olduğu renkte hatlarının kaybolmamasıdır,mesele budur,tamamende göz zevki değildir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.11.2014 12:55
NY NY

Bu ülkede otomobil alırken renk seçme olanakları ne derece var? İthalatçılar, stokta tutma maliyetini düşürmek için her yanı griden beyaza çeviriyorlar. Siyah da azalmaya başladı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.10.2014 13:16
semih semih

Altı beyaz üstü siyah çok güzel oluyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır2
cevapla 15.10.2014 22:13
murat yiğit murat yiğit

Bence siyahı çok iyi anlatmışsınız :) sol şeridi kapatıp sellektöre çalışıyorum ;)) anlayanaa

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 15.10.2014 12:29
Efe Gündoğar Efe Gündoğar

Sembolik olarak...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır4
cevapla 14.10.2014 17:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN