HABERLER

Su ve Karbondioksitten Yakıt Yaptılar

04.05.2015 Pazartesi
SU VE KARBONDİOKSİTTEN YAKIT YAPTILAR

Almanya’nın Dresden kentinde bulunan araştırma merkezindeki mühendisler, sıfır karbon emisyonuna sahip ve araçlarda kullanılmaya hazır sentetik dizel yakıt üretmeyi başardı.

'nin, Dresden merkezli Sunfire şirketiyle birlikte geliştirdiği Audi e-Diesel, yalnızca su ve karbondioksitten üretiliyor. Su 800 dereceye kadar ısıtıldıktan sonra elektroliz işlemiyle, hidrojen ve oksijen gazlarına ayrıştırılıyor. Hidrojen, yüksek ısı ve yüksek basınç altında, karbondioksit gazı ile birleştiriliyor.

Bu iki gazı reaksiyonu sonunda da "Blue Crude" adı verilen ve uzun bir hidrokarbon zincirine sahip bir sıvı elde ediliyor. Bu ham yakıt, rafine edilerek, Audi e-Diesel'e dönüşüyor. Elde edilen sentetik yakıt, yüksek yanma kalitesine sahip olduğu gibi, sülfür ve aromatik hidrokarbon içermediği için de çevreye olumsuz bir etki de içermiyor.

4 aylık bir araştırma sonucunda elde edilen Audi e-Diesel'in ilk numunesi, Almanya Araştırma ve Eğitim Bakanı Prof. Dr. Johanna Wanka tarafından bir Audi A8 aracına konularak test edildi. Araştırma Merkezi, 1 ay içinde 3 bin litre Audi e-Diesel üretmeyi hedefliyor. Ortaya çıkan sentetik yakıt sadece otomobillerde değil, endüstride de, geleneksel dizel yerine kullanılabiliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN