HABERLER

Google’ın Otomobiline Güvenmek Şimdilik Zor!

18.01.2016 Pazartesi
GOOGLE’IN OTOMOBİLİNE GÜVENMEK ŞİMDİLİK ZOR!

Teknoloji devi Google’ın üzerinde çalışma ve testlerini sürdürdüğü “kendi kendisine giden” otomobillerinin, “şimdilik” de olsa güven verme konusunda “zayıf” kaldığı ortaya çıktı.

Nitekim, Kaliforniya Motorlu Araçlar bölümünün isteği üzerine Google tarafından hazırlanan rapora göre "insansız" Google otoları, bir yıl içinde 272 kez hata yapmış.

Geçen yıl eylül-ekim ayları arasında gerek insansız ve özel hazırlanmış Lexus araçlar, gerekse de elektrikli "Koala" test araçlarıyla toplamda 978 bin km yol yapıldığı belirtilen raporda, bu süre içinde araçların 272 teknik hata verdiği, 13 kez de kazadan döndüğü belirtildi. Söz konusu 13 olayda, test sürücülerinin, aracın kontrolünü devralmak zorunda kaldığına da dikkat çekiliyor.

Söz konusu rapora göre yine bu sürede saptanan hatalardan 69'unun ciddi arıza olduğuna dikkat çekilirken, 56'sının ise normal hayatta karşılaşılabilecek aksaklıklar olduğu belirtiliyor. "Kazaya ramak kala" diye nitelenebilecek 13 olay ise, aynı zamanda simülatörde yürütülen testlerde karşılaşılan ve gerçek hayatta tekrarlanan senaryolardan oluşuyormuş.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN