HABERLER

Aston Martin Vanquish Zagato Coupe Görücüye Çıktı

01.08.2016 Pazartesi
ASTON MARTİN VANQUİSH ZAGATO COUPE GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Aston Martin ve İtalyan tasarım merkezi Zagato ortaklığının son ürünü olan, sınırlı sayıda üretilen yeni Vanquish Zagato Coupe piyasaya çıktı.

Vanquish Zagato Konsept, 2016 Mayıs ayında İtalya'nın Como Gölü'nde yer alan Concorso d'Eleganza Villa d'Este'de, lüks otomobil tutkunlarıyla buluştu. Aston Martin'in İngiltere Gaydon'daki üretim tesisinde 99 adet modelin üretimine başlandı.

Vanquish Zagato, Aston Martin'in dinamik ve üstün malzeme özelliklerini Zagato'nun tasarım diliyle buluşturdu. 50 yılı aşkın bir iş birliğinin ürünü olan beşinci otomobil olan Vanquish Zagato Coupe, sportif tasarımıyla dikkat çekiyor. Vanquish Zagato, Aston Martin'in kendine has tasarımların en güzel örneklerden biri.

Şu anda 10 milyon Euronun üstünde bir değere sahip, kuvvetli hatlarıyla ünlü 1960 model yüksek performans yarış otomobili DB4 GT Zagato ile başlayan iş birliği, 1986'da V8 Vantage Zagato, 2002'de DB7 Vantage Zagato ve sonrasında 2011 model V12 Vantage Zagato ile devam etti.

Aston Martin'in geliştirilmiş 592 HP'lik 6,0 lt'lik V12 motoru, 0'dan 100 km/s hıza 3,5 saniyede çıkma kabiliyetine sahip.

Tümüyle karbon fiberden üretilen kaportada, büyük tek parça panellerin kullanımıyla gövdedeki bağlantı çizgileri büyük oranda azaltılmış. Diğer tasarım detayları arasında ise Aston Martin Vulcan'ın "bladed (kanatlı)" LED teknolojisinin kullanıldığı Zagato'nun klasik arka görünümünü yansıtan yeni yuvarlak kuyruk lambaları yer alırken, yan aynalar ise One-77'de kullanılan yan aynaları anımsatıyor.

Bu tasarım, hareketli bir rüzgarlık ve aracın arkasında yer alan bagaja kolay erişim sağlayan bagaj kapağı ile tamamlanıyor. Alt gövdeyi çepeçevre sararak önden arkaya doğru belirgin bir hat meydana getiren karbon fiber eşiğin altında ise kıvrımlı hatlarıyla dörtlü egzoz çıkışı yer alıyor.

Vanquish Zagato'nun pencereleri kasayı bir maske gibi sararak aracın agresif duruşunu ön plana çıkarıyor. İlk kez meşhur CC-100'de vitrine çıkarılan bir özellik olarak, gövdenin yanı boyunca uzanan klasik katlar, yeni DB11'de olduğu gibi tekerlek kemerlerinden kapıya doğru ilerliyor. Arka tekerlek üzerindeki sert kıvrım arka kanatlara dönüşerek basamaklı tavan ile buluşuyor.

Tavandaki ikonik "çift kabarcık" tasarımından arka pencere camına doğru inen yumuşak kıvrımlar, otomobilin arka siluetine kendine has bir görünüm kazandırıyor. 1950'li yıllardan beri Zagato markasının karakteristik bir unsuru olan bu kabarcıklar, aslen aracın aerodinamik profilini etkilemeden yarış pilotlarının kasklarına yer açma çabalarının bir ürünü

. Vanquish Zagato'nun ön konsolunda, havalandırma ızgaraları ve döner kadranlarda kullanılan balıksırtı desenli ve gölgelenmiş karbon fiberle buluşan oksitlenmiş bronz ve analin deri dikkat çekiyor. Vanquish Zagato'nun koltuk ve kapılarında ise /'Z' desenli dikişler kullanılırken, koltuk başlıklarındaki kabartmalar ve orta konsol, Zagato'nun ünlü 'Z' logosunu taşıyor.

Otomobil 2017 yılının ilk çeyreğinde müşterilere teslim edilmeye başlanacak.

BİZE ULAŞIN