HABERLER

Lüks otomobil satışları geriliyor

28.04.2017 Cuma
PREMİUM SINIFTA ŞOK! ÖTV DÜZENLEMESİ SONRASI…

Bu yılın ilk 3 ayında Türkiye’de premium marka otomobil satışları yüzde 30 düşerken Mercedes de yüzde 27 geriledi. Lüks marka 2017’de satışlarında yüzde 15-20 bandında gerileme öngörüyor.

ükselen döviz kuru, model yılı geçişi ve ÖTV artışları lüks sınıf otomobil satışlarını vurdu. 2017 ilk üç ayında Mercedes, BMW,Audi gibi markaların oluşturduğu premium sınıf satışlarının yüzde 30 azaldığını söyleyen Mercedes-Benz Otomobil Grubu Pazarlama ve Satış Direktörü Şükrü Bekdikhan kendi markalarındaki gerilemenin yüzde 27 olduğunu belirtti.

Geçen yılı lüks sınıfta lider kapattıklarını hatırlatan Bekdikhan 2017 ilk 3 ayında da liderliği sürdürdüklerini kaydetti. Bekdikhan, „Yine premiumda bir numarayız. Geçen yıl 32 bin 666 otomobil sattık. Bu yıl satışlarımız yüzde 15-20 bandında düşebilir. Yani 20-25 bin adetlerde kalabiliriz. Ancak hedefimiz yine premium sınıfta liderlik"diye konuştu.

ÖTV ve kur artışlarının fiyatları oldukça yükselttiğini söyleyen Bekdikhan 2.5 yıl önce 70 bin TL olan bir A serisi Mercedes otomobilinin bugün 135 bin TL'lere yükseldiğine dikkat çekti. ÖTV'deki 70 bin TL sınırının yeniden değerlenmesi gerektiğini belirten Bekdikhan birçok yerli modelin de artık bu sınıra yaklaştığına dikkat çekti. ÖTV'nin yükselmesiyle geçen kasım aralık aylarında araçların yüzde 10 zam gördüğünü hatırlatan Bekdikhan 2017 model zammının da yüzde 8'ler civarında yapıldığını ifade etti.

FUARDA GÜÇLÜ MODELLER

30 Nisan 2017'ye kdar sürecek İstanbul Autoshow'da yeni E-Serisi Coupé ve arazi sürüşü odaklı tasarım detaylarıyla güçlü ve sağlam bir sürüş sunan yeni E-Serisi All-Terrain'in Türkiye lansmanlarını yaptıklarını söyleyen Bekdikhan S serisi facelift'in ise eylülde pazara sunulacağını belirtti.

2017 YENİLİKLERİ

Fuarda sergilenen yeni E-Serisi Coupé, kapsamlı akıllı telefon entegrasyonu, geniş ekranlı dijital kokpit ve isteğe bağlı olarak kısmi otonom sürüş imkânı sunan yeni sürüş destek sistemleri de dahil E-Serisi ailesinin sahip olduğu bütün gelişmiş elektronik sistemleri de bünyesinde barındırıyor.Station wagon otomobillerin pes ettiği yollarda, yerden yüksek yapısı ve standart olarak sunulan sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC ile Mercedes-Benz E-Serisi All-Terrain ise sorunsuz bir şekilde yoluna devam ediyor. Mercedes-Benz GLC 350 e 4MATIC, orta sınıf SUV olarak konumlandırılan ve Mercedes-Benz'in bu segmentteki elektrikli sürüş özelliğine sahip ilk modeli olarak markanın tutkunlarının beğenisine sunuluyor. GLC 350 e 4MATIC, tüm Mercedes-Benz modellerinde olduğu gibi üstün güvenlik, son teknoloji sürüş yardımcı sistemleri ve dinamik tasarım gibi özelliklerinin yanı sıra çevre dostu motoru ile de öne çıkıyor. Konfordan ödün vermeden atak ve sportif bir sürüşü beraberinde getiren otomobil, 320 BG (235 kW) toplam sistem gücüyle 0'dan saatte 100 km hıza sadece 5,9 saniyede hızlanabiliyor ve 235 km/sa maksimum hıza ulaşabiliyor. Dinamik karakterli SUV, 59-64 g CO2/km karma emisyon değeriyle sınıfının en iyi değerine imza atıyor.Mercedes-Benz Türk 18 farklı modelini İstanbul Autoshow 2017'de otomobilseverlerin beğenisine sunuyor.

Kaynak: CNN Türk

BİZE ULAŞIN