HABERLER

Fiat hisseleri AB'nin emisyon testleri konusunda hukuki adım atacağı beklentisiyle değer yitirdi

18.05.2017 Perşembe
FİAT HİSSELERİ AB'NİN EMİSYON TESTLERİ KONUSUNDA HUKUKİ ADIM ATACAĞI BEKLENTİSİYLE DEĞER YİTİRDİ

Fiat Chrysler hisseleri, Avrupa Birliği'nin (AB) otomotiv üreticisinin emisyon testlerini yeterince denetlemediği gerekçesiyle İtalya aleyhine hukuki süreç başlatacağı haberleri üzerine bugün yüzde 2 değer kaybetti.

Reuters'a dün bilgi veren AB kaynakları, Volkswagen'in dizel skandalının ardından AB'nin egzoz gazı emisyon testlerini yeterince sıkı tutmadığı gerekçesiyle İtalya'ya yönelik de hukuki süreç başlatılacağını belirtti.

AB yetkilileri, birlik üyesi ülkelerin büyük otomobil üreticisi şirketlerle işbirliği yaparak egzoz emisyon testlerinde gevşek davrandıklarını düşünüyor ve bu durumdan giderek büyük bir sıkıntı duyuyor.

Avrupa Komisyonu'nun birlik üyesi ülkeleri zehirli egzoz gazı çıkaran dizel araçları denetlemeye zorlamak için halihazırda kullanabileceği en müsait araç ise yasal süreçler.

AB yetkilileri, otomobillerin laboratuar testlerinde zehirli gaz salınımlarını yasal sınırlar altında tutan, ancak gündelik kullanımda araçların bu sınırları aşmasına imkan veren düzenekleri sıkı denetlediği konusunda İtalya'nın kendilerini ikna edemediğini belirtiyorlar.

AB kaynaklarından bir tanesi, "(İtalyan kaynaklar) bize Fiat'ın araçlarında kullanılan sistemlerin kanuni ve dolayısıyla yasal olduğu konusunda bize ikna edici ilave bilgi vermek durumundalar" dedi.


Kaynak: REUTERS
BİZE ULAŞIN