HABERLER

'İstanbul'da servis araçlarının ortalama seyir hızı 11,7 km/s olduğu için...'

13.10.2017 Cuma

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Orduhan, servis sektörünün şu an İstanbul’da çalışan en verimsiz sektörlerden biri olduğunu belirterek, “İstanbul’da ulaşım sektöründe araçların ortalama seyir hızı 11,7 kilometredir. Bu kadar düşük bir hızla, bu kadar yüksek sarfiyatla ulaşım işi yapmak son derece maliyetlidir. Servis sektöründeki şirketler ne yazık ki rekabette fiyatla değil bilişim teknolojisine entegre olarak farklılık yaratma yoluna gitmiyor.” dedi.

Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu Dünya Otomotiv Konferansı'nda "Otomotiv Sektörünün Geleceğine Start-Up'ların Etkisi" başlıklı bir panel gerçekleştirildi.

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Orduhan, panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'de girişimcilik açısından zengin bir havuz olduğunu ama bunların hayata geçirilmesiyle ilgili bir vurdumduymazlık bulunduğunu dile getirdi.

İTO bünyesinde Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi'nin kurulduğunu anlatan Orduhan, burada her ay 30'a yakın girişimcinin projelerini sergilediğini, bunları toplumla buluşturma gayreti içinde olduklarını söyledi.

Ulaşım sektörünün araçların birbiriyle, sistemle ve müşteriyle konuştuğu bir yapıya doğru gittiğini aktaran Orduhan, "Dünya sürücüsüz bir ulaşıma yoğunlaşmış durumda. Trafikteki sürücü hatalarının en aza indirilmesi ve daha verimli bir ulaşımın sağlanması için yazılım dünyasının ulaşım işine son derece yoğun olarak entegre edilmesi gerekiyor." yorumunu yaptı.

Orduhan, servis sektörünün şu an İstanbul'da çalışan en verimsiz sektörlerden biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bir araç en yüksek sarfiyatını rölanti devrinde yapar. İstanbul'da ulaşım sektöründe araçların ortalama seyir hızı 11,7 kilometredir. Bu kadar düşük bir hızla, bu kadar yüksek sarfiyatla ulaşım işi yapmak son derece maliyetlidir. Bunu daha verimli kılacak arayışlar var. Servis sektöründe çalışan şirketler ne yazık ki bu konulara para harcayarak veya araştırma yaparak ve rekabette fiyatla değil bilişim teknolojisine entegre olarak farklılık yaratma yoluna gitmiyor."

Hakan Orduhan, yakın zamanda sürücüsüz otomotiv dünyasının hayata geçeceğini ifade ederek, sürücü hatalarını bertaraf eden bir düzenin içerisinde ulaşım sektörünün de yer alacağını bildirdi.

BİZE ULAŞIN