HABERLER

Dizel yasakları BMW'yi kötü vurdu!

14.06.2018 Perşembe
DİZEL YASAKLARI BMW'Yİ KÖTÜ VURDU!

Alman otomotiv devi BMW, dizel yasakları ve Çin'in ağırlaştırdığı gümrük vergileri yüzünden Mayıs ayındaki global satışlarının yüzde 2 düştüğünü açıkladı.

BMW'den yapılan açıklamada, şirketin dünya genelindeki satışlarının Mayıs ayında yüzde 2.1 kayıpla 204 bin 401 adete gerilediği belirtildi. Yaşanan düşüşte Çin'in ağırlaştırdığı gümrük vergilerinin yanında Almanya'nın Hamburg kentinde başlayan yasağı etkili oldu.

YASAK DİĞER ŞEHİRLERE DE YAYILACAK

Almanya, Hamburg kentinde bazı ana caddelere eski model dizel araçların girişini yasaklamıştı. Yasağın önümüzdeki dönemde diğer şehirlere de yayılması bekleniyor.

SATIŞLAR YÜZDE 14 AZALDI

Almanya özelindeki bu yasak şirketin kendi ülkesindeki satışlarını çok daha sert bir şekilde vurdu. BMW'nin Almanya satışları geçtiğimiz ay yüzde 14 oranında geriledi.

BMW, Çin'de yaşanan kaybını ülkedeki fabrikalarını yenileyip modelini ABD'den ithal etmek yerine ülkede üreterek çözmeye çalışacak.

X3 SİPARİŞLERİ CANLANDIRACAK

Öte yandan Çin'in 1 Temmuz'dan sonra ithal otomobillerdeki vergileri yüzde 25'ten yüzde 15'e düşürecek olmasının X3 siparişlerini yeniden canlandırması bekleniyor. BMW'nin Satış direktörü Pieter Nota, üç ve dördüncü çeyreklerde bu model genelinde hızlı bir satış artışı beklediklerinin altını çizdi.

BİZE ULAŞIN