KAMPANYALAR

Türkiye’nin İlk Otomotiv Tasarım Yarışması Tam Gaz Devam Ediyor

12.01.2012 Perşembe
TÜRKİYE’NİN İLK OTOMOTİV TASARIM YARIŞMASI TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Türkiye otomotiv sektöründe ilk kez gerçekleştirilen “Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması” üniversiteler deki buluşmalarla devam ediyor

Yarışma kapsamında düzenlenen üniversite etkinlikleri, OİB yetkililerinin yanı sıra bilgi ve deneyimlerini paylaşmak üzere Murat Okçuoğlu, Zafer Uluçay, Murat Armağan ve Enes Kar gibi otomotiv tasarım dünyasında önde gelen isimlerin katılımıyla devam edecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi'nde, gerçekleştirilen konferanslar, 16 Şubat'ta Ankara'da Bilkent ve Gazi Üniversiteleri'nde, 17 Şubat'ta Ankara'da Hacettepe Üniversitesi'nde, 20 Şubat'ta İzmir'de 9 Eylül ve Ege üniversitelerinde, 21 Şubat'ta İzmir'de Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde, 23 Şubat'ta İstanbul'da Yıldız Teknik ve Boğaziçi üniversitelerinde, 27 Şubat'ta Ankara'da Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde ve son olarak 28 Şubat'ta Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi'nde düzenlenen etkinliklerle devam edecek. Etkinlikler tüm öğrenci ve akademisyenlerin katılımına açık olacak.


Tasarımcılar, mucitler ve değerli bir fikri olan herkes için, otomotiv sektörüyle ilgili çalışmalarını sunabilecekleri bir platform sağlayan yarışmanın başvuruları 22 Ocak - 20 Nisan 2012 tarihleri arasında, online olarak www.otomotivprojeyarismasi.com ve www.otomotivprojepazari.com adresleri üzerinden, dosya yükleme yoluyla yapılabilecek. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) desteğiyle düzenlenen "Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması" finalistlerini, farklı kategorilere verilecek toplam 228.000 Türk Lirası para ödülü ve yurtdışında eğitim imkanı bekliyor.
"Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması" sektörde çalışan profesyoneller, araştırmacılar, akademisyenler, ilgili dallarda eğitim alan öğrenciler ve otomobil tutkunlarını içine alan geniş bir kitlenin yaratıcı fikirlerini ortaya koyabileceği, "Proje Pazarı" ve "Tasarım Yarışması" olmak üzere iki farklı projeyi kapsıyor.

"Otomotiv Tasarım Yarışması" Özgün ve Yaratıcı Fikirleri Arıyor…

"Otomotiv Tasarım Yarışması", üniversite öğrencileri, profesyonel çevreler ile değerli bir fikri olan ve katılım kriterlerini karşılayan herkese açık bir yarışma olarak düzenleniyor. Katılımcılardan özgün ve yenilikçi projeler geliştirilmesinin beklendiği "Otomotiv Tasarım Yarışması", komponent bazında; Ergonomi, Yenilenebilir Enerji - Çevre, Emniyet, Mekanik Fonksiyonellik olmak üzere 4 kategoride katılıma açık.

"Ar-Ge Proje Pazarı", Profesyoneller ile Sanayicileri Bir Araya Getiriyor…
"Ar-Ge Proje Pazarı" yarışması, akademik ve bilimsel araştırma faaliyeti yürüten üniversite, araştırma merkezi ve firmalar, sanayiciler, profesyonel olarak bu işle ilgilenen tüm birey ve ekiplerin projelerinin sanayiye kazandırılması amacıyla düzenleniyor. Sektörün ihtiyaçları doğrultusunda belirlenerek yapılması istenen Ar-Ge projeleri, Otomotiv Tasarım Yarışması'nda olduğu gibi 4 farklı kategoride ele alınıyor. Yarışma sonunda, projeleri seçilen araştırmacı ve akademisyenlerin tasarımlarını sunabileceği ve sanayicilerle bir araya gelerek bire bir görüşme olanağına sahip olacakları bir sergi düzenlenecek.Katılımcıları, Toplam 228.000 Türk Lirası Para Ödülü ve 2 Yıllık Yurtdışı Eğitim İmkanı Bekliyor…
Otomotiv Tasarım Yarışması" ve "Ar-Ge Proje Pazarı" olmak üzere düzenlenen her iki yarışmada da değerlendirmeler belirlenen dört kategori üzerinden yapılacak. Ar-Ge Proje Pazarı için her kategoriden ilk 3'e girenler ödüllendirilirken, Otomotiv Proje Yarışması'nda profesyoneller ve üniversite öğrencileri için ayrı değerlendirme yapılacak ve yine her kategoriden ilk 3'e girenler ödüllendirilecek. 1.'lerin 10.000, 2.'lerin 6.000, 3.'lerin ise 3.000 Türk Lirası para ödülü kazanacağı yarışmalarda verilecek toplam para ödülü ise 228.000 Türk Lirası. Ayrıca Otomotiv Tasarım Yarışması'nda dereceye giren 2 tasarımcı, T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle eğtim ve aylık 1500 USD'lik yaşam masraflarının karşılandığı 2 yıllık yurtdışı eğitimi kazanacak.

Otomotiv Endüstrisinin 2023 ihracat stratejisi kapsamında, ülkemizde ar-ge ve tasarım kültürünün gelişmesi, ihracatta katma değerin artırılması, yeni teknoloji ve metodların üretim süreçlerine kazandırılması, yenilikçi ürünler tasarlanması, yeni tasarımcılar yetiştirilmesinin teşvik edilmesi, endüstriyel tasarımcılığın geliştirilmesi ve ülkemiz ihracatçıları tarafından özgün ürünlerin dünya pazarlarına sunulmasına katkı sağlaması amacıyla gerçekleştirilen "Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması", 17-18 Mayıs 2012 tarihlerinde, İstanbul Haliç Sütlüce Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek ödül töreni, Ar-Ge Proje Pazarı sergisi ve konferansları kapsayan törenle sona erecek.

Yarışma süresince detaylı bilgi ve gelişmeler, yarışmanın Facebook ve Twitter sayfalarından takip edilebilecek.

https://twitter.com/OtomotivTasarim
http://www.facebook.com/OtomotivProjeYarismasi

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN