MOTORSPORLARI

V1 Challenge Moldova

22.05.2012 Salı
V1 CHALLENGE MOLDOVA

Türkiye’de geliştirilip üretilen ilk yarış otomobili olan Volkicar’lar, V1 Challenge ile Moldova’nın başkenti olan Kişinev sokaklarında mücadele ettiler.

Kendilerine ait tasarımları ve mekanik özellikleriyle FIA (Uluslararası Federasyonu) kurallarına da uygun olarak, Volkan Işık tarafından geliştirilerek üretilen Volkicar'lar, 2011'de Türkiye'de yarışmaya başlamalarının ardından geçen sene 12 adedi 'ya ihraç edilmişti. Bu ihraç edilen araçlar, Karadeniz'e küçük bir kıyısı da bulunan mütevazı ve şirin bir ülke olan Moldova'nın başkenti Kişinev'de yarışlarına başladı. Toplam 6 ayaktan oluşan ve ekim ayında sona erecek olan 'nın ilki, başkent Kişinev'de Telecenter Köprüsü'nün bulunduğu caddenin üzerinde 6 Mayıs'ta düzenlendi. Trafiğe kapatılarak pistine dönüşen 350 metrelik parkurda gerçekleşen ilk V1 Moldova mücadelesinde, ikisi kadın olmak üzere toplam 10 pilot, 10 Volkicar'la yarıştı. Yapılan sıralama turlarının ardından yarışmaya ikili ve üçlü ayaklarda devam eden pilotlar, parkurda kıyasıya yarıştılar. Moldcell'in ana sponsorluğunda yarışan pilotlar arasında küçük kazalar da yaşandı. Bunların içerisinde bir Volkicar bile takla attı. Kaza sonrası Volkicar'ın şasisi ile karoseri ayrıldı. Gerekli onarım yapıldıktan sonra yarış yeniden başladı. Bu onarım sırasında Volkan Işık, Mitsubishi Evo 7 ve Volkicar'larla drift gösterisi yaparak Moldovyalıların gözlerine ve kulaklarına ziyafet çekti. Final turunda ikinciliğini koruyan Angela Andronic'i takip eden Chiril Gaburici arasında tampon tampona yaşanan mücadele herkesi heyecanlandırırken sıralama değişmedi ve V1 Challenge Moldova'nın ilk birincisi Octavian Nicolaescu olurken, ikinci Chiril Gaburici ve üçüncü Angela Andronic oldu. Türkiye'deki şehir merkezlerini gezebilen ve her bölgeye ulaşabilen bir şampiyona hayaliyle yola çıkan V1 Challenge'ın Türkiye yarışları ise 2011'de Ankara'da başlarken, 27 Mayıs 2012'de Tarsus'ta ikinci ayak koşulacak.

Organizasyon öncesi Moldova Başbakanı Vladimir Filat ve Moldova Parlamentosu Başkanı Marian Lupu, Volkicar'ı test ettiler.

V1 Challenge Moldova'nın ilk birincisi Octavian Nicolaescu, ikincisi Chiril Gaburici ve üçüncüsü Angela Andronic oldu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN