NOSTALJİ

Alkolmetrenin Mucidi Öldü

31.01.2013 Perşembe
ALKOLMETRENİN MUCİDİ ÖLDÜ

Elektronik çalışan mobil alkol metreyi geliştirerek üretilmesine öncülük eden ve sürüş güvenliği adına bir devrim yapan Tom Jones Parry, 77 yaşında hayata veda etti.

Tom Jones Parry, 14 Ocak gecesi arkadaşları ve ailesiyle birlikte Anglesey'de bulunan evinde olduğu sırada hayata veda ettiği bildirildi. Yaşamı boyunca sosyal sorumluluk projelerine de katılan Parry, bir çiftçinin oğlu olarak 27 Mart 1935 tarihinde doğdu ve Anglesey büyüdü. Parry, 1958 yılında Bangor Üniversitesi Kimya bölümünden mezun aldıktan sonra Kanada Üniversitesi'nden doktora unvanını aldı ve İngiltere'ye dönerek öğretim görevlisi oldu. 1964'te elektrik mühendisi Bill Dulcie ile iş birliği yaparak bir elektronik laboratuarı kurdular. Bu laboratuarda çeşitli çalışmalar yapan mühendisler, dünyanın ilk elektronik mobil alkolmetresini geliştirdiler. Bugünkü alkolmetrenin temelini oluşturacak olan cihazı geliştirdi. Üfleme yöntemiyle elektronik olarak çalışan bu sistem 1979 yılında İngiltere'de polisler tarafından kullanılmaya başlandı. Ertesi yıl Kraliçe Ödülü'nü kazanan bu cihazın İngiltere dışındaki ülkelere de pazarlanmasına da başlandı. 1991 yılında Lion isimli laboratuarını devreden Parry, sosyal sorumluluk projelerine devam etti. Bu sayede Dünya genelinde üretilmeye başlanan alkolmetre ile bugün İngiltere'de 3 milyondan fazla sürücünün alkol kontrolü yapılırken bu rakam her yıl 100.000'i geçiyor.
Bu cihaz sayesinde 1930'larda başlayan alkol seviyesi ölçümünde geliştirilen ve pek başarılı olamayan cihazlar karşısında trafik polislerinin işi kolaylaştı. Çünkü geçmişte sürücüleri düz yolda yürüterek alkollü olup olmadıklarını kabaca ölçen polisler mobil alkolmetre sayesinde kolayca ve doğru olarak daha net çözüme ulaşıyorlar.

kalan karakter 1000

BURAK.. BURAK..

gebersin ,baska icat bulamamışta, gitmiş ne bulmuş... onun yüzünden rahatla içemiyorum, 2 kere yakalandım..aracım baglandı..para verip cıkarttım 20000 tl param gitti bunun yüzünden..geberrrrrrrrrr

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 30.04.2013 14:53
ahmd ahmd

onun yüzünden bir çok kişi hapse girdi

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır6
cevapla 01.02.2013 20:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN