NOSTALJİ

Nostalji Test | Hyundai Getz 1.5 CRDI 2003

10.11.2016 Perşembe

Piyasaya çıktığı ilk günden itibaren, Hyundai için yüksek satış rakamları yakalayan donanımlı Getz, dizel motor seçeneğiyle artık çok daha ekonomik.

Güney Koreli üretici Hyundai, en son piyasaya çıkardığı Getz modelini ilk kez 2002 Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergilenmişti. Bu tarihten itibaren Avrupa ve Uzakdoğu'da başarılı satış rakamlarına ulaşan Getz, 2003 yılında Avrupa'da 90 bin olmak üzere tüm dünyada 140 bin adet satmayı planlıyor. Küçük sınışta mücadele veren Getz'in üç benzinli ve bir dizel olmak üzere dört motor seçeneği bulunuyor. Bunlar; 1.1 lt 62 HP, 1.3 lt 82 HP, 1.6 lt 105 HP ve 1.5 lt 80 HP'lik (common-rail turbodizel) motorlar. Bunlar arasındaki en ekonomik seçenek olan common-rail turbodizel CRDI, OTOHABER test sayfaları na konuk olan üçüncü Getz. Getz'ler arasında, testini gerçekleştirdiğimiz CRDI versiyonunun fiyatı 27 milyar 350 milyon TL olarak belirlenmiş.

Tasarım ve iç mekan

Hyundai Getz, 3810 mm'lik boyuyla, rakipleri sayılabilecek Honda Jazz(3830 mm), Opel Meriva (4040 mm) ve Şord Şusion'dan (4020 mm) daha kısa. 2455 mm'lik dingil mesafesiyleyse sadece Jazz'dan (2450 mm) biraz daha uzun. Getz, aynı zamanda bu otomobiller arasında en dar ve alçak olanı. Bu değerler, Getz'in gerçekten küçük bir otomobil olduğunu belgeliyor. Getz'in kapısını açıp içine baktığınızda karşılaştığınız manzaraysa dışından çok daha etkileyici. Küçük dış görünümüne rağmen, iç hacimde sağlanan ferahlık, Hyundai'nin bu konuda alkışlanması gerektiğini belirten bir özellik. Konsolda kullanılan malzemenin kalitesi yeterli. Getz'in gösterge tablosu da gerçekten çok başarılı. Opel, Peugeot ve VW modellerinde rastlanan alüminyum çerçeveli kadranların, yol bilgisayarı ekranının ve ikaz lambalarının konumlandırılması ve kalitesi mükemmel. Test aracında, radyokasetçaların, klimanın ve havalandırma ızgaralarının yer aldığı orta konsol da karbon şiber görünümüne sahip alüminyum malzemeyle kaplanmış. Aynı malzeme, cam açma - kapama ve ayna ayar butonlarının yer aldığı kapı içinde de kullanılıyor. Getz'in rahat olan arka koltukları yatırıldığında ve hatta öne doğru katlanıldığında 255 lt olan bagaj hacmi 975 litreye kadar çıkabiliyor.

Donanım

Hyundai Getz'de; sürücü havayastığı, ISOŞIX, darbe anında katlanan direksiyon mili, immobilizer, kapı içi çelik emniyet kirişleri, dört hoparlörlü radyo-kasetçalar, asimetrik katlanabilen arka koltuklar, klima, polen filtresi, bel ve yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, elektrikli ön ve arka camlar, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, merkezi kilit, elektrikli-ısıtmalı dikiz aynaları, kapaklı makyaj aynası, gözlük saklama bölmesi ve ön-arka bardaklıklar bulunuyor. Ayrıca test aracımızda olduğu gibi 2 milyar 500 milyon TL şark ödemek suretiyle "Ekstra Donanım Paketi"ne sahip olunabiliyor. CRDI'da standart olarak sunulan bu paketin içindeyse; ABS, EBD, yolcu havayastığı, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, dijital bilgi ekranı, yol bilgisayarı, uzaktan kumandalı merkezi kilit, alarm, stop lambalı arka spoyler, gecikmeli sönen iç aydınlatma ve metal görünümlü ön konsol yer alıyor.

Performans

Getz'de, Hyundai Accent Admire'da da kullanılan CRDI motor bulunuyor. 3 silindirli şarklı bir yapıya sahip olan motor tam 1493 cc hacminde. 12 supaplı üstten tek egzantrikli motor, turbo ve intercooler takviyesiyle 4000 d/d'de 82 HP güç üretiyor. Bu motorun tork değeriyse 2000 d/d'de 184 Nm. 0-100 km/s hızlanmasını fabrika verilerine göre 13.9 saniyede tamamlayabilen Getz, bizim kullanımımızda daha çalışkan davrandı ve yarım saniye daha iyi bir hızlanma gerçekleştirdi. Fabrika taraşından 170 km/s olarak belirtilen maksimum hız da bize göre düşük verilmiş. Çünkü bu limiti birkaç kez, şarklı koşullarda 10 km/s kadar geçtik. Anlaşılacağı gibi motor bir hayli performanslı bir karaktere sahip. Getz'le 500 km kadar yol kat ettik ve 100 km'de ortalama 6.9 litre motorin tükettik. Otomobilin 45 litrelik yakıt deposuna sahip olduğu düşünüldüğünde menzilin ortalama 652 km olacağı anlaşılıyor.

Sürüş özellikleri

Hyundai Getz CRDI'ı ilk çalıştırdığınızda sakın şaşırmayın, çünkü motordan çıkan gürültüler bir iş makinasının çalışmasını andırıyor. Bu durum normal. Motor biraz ısınınca ve devirlendikçe sessiz bir uykuya dalıyor. Özellikle 100 km/s'den sonra CRDi'ın sesini benzinli motorlardan ayırmak neredeyse imkansız. Getz, problemsiz ve kolay kullanı labilen bir otomobil. şehiriçinde ve trafikte yormayacak kadar yumuşak olan pedal takı- mı ve direksiyon, bu otomobilin, herkes tarafından kolaylıkla kullanılabileceği izlenimini veriyor. Görüş açısında hiçbir sorun bulunmuyor. Önde olduğ u gibi arka görüşde gayet açık ve net. Otomobille ilerledikçe süspansiyonun yumuşaklığı sayesinde, konforunun da gayet iyi olduğunu anlayabiliyorsunuz. Bu özellik, aslında yol tutuşa olumsuz yansıyabileceği izlenimi verse de, aslında engeller karşısında ve virajlarda otomobilin biraz önce tepki vermesini ve sizin de buna önlem almanızı sağlıyor. Bu otomobili daha çok bayanların kullanılacağı düşüncesine dayanarak, bunun çok olumlu bir özellik olduğunu düşünüyoruz. Getz, virajlarda zorladıkça, iyice yatmasına rağmen, son tepki olarak önden kayma eğilimi gösteriyor. Fakat çok daha önceden yatarak, önden kayacağını hissettiriyor.

Sonuç

Hyundai, küçük sınıfta yer alan Getz modeliyle "düşük bütçeye iyi otomobil" mantığını sunuyor. Kaliteli işçilik, kullanışlı ve geniş bir iç mekan sunan Getz'in dizel motor seçeneğinin en büyük artısıysa yakıt ekonomisi. Bu durumda en mantıklı Getz'in CRDI olacağı kuşkusuz.,

BİZE ULAŞIN