PİYASA

Şoförler İçin Ders Zili Çalıyor

09.12.2011 Cuma
ŞOFÖRLER İÇİN DERS ZİLİ ÇALIYOR

Taşımalı ilköğretim uygulamasında hizmet verenler için tasarlanan "İyi Dersler Şoför Amca" projesi ile ders alma sırası servis şoförlerine geliyor.

Çalışmalarına 1987 yılında başlanan ve ilk olarak 1989 - 1990 öğretim yılında, Kırklareli'nde 3, Kocaeli'nde de 2 merkez pilot okulla faaliyete geçen taşımalı ilköğretim uygulaması, 81 ile yayılmasının ardından geçtiğimiz yıl 687.581 öğrenciye ulaştı.

Taşımalı ilköğretim uygulamasında, yine geçtiğimiz yıl 44.550 adet aracın öğrencilere hizmet verdiği düşünüldüğünde de, öncelikli olarak güvenlikle ilgili sorular akla geliyor. Güvenliğin yanı sıra şoförler ile öğrenciler arasındaki iletişim ya da seyahat esnasında yaşanabileceklerin öğrenciye katkısı gibi birçok soru da arka arkaya sıralanıyor.

Tam da bu bağlamda bir lastik üreticisi olan , 'İyi Dersler Şoför Amca' adlı bir projeye imza attı. Proje kapsamında, servis şoförlerinin, çocukların trafikteki güvenliğini sağlamasının yanı sıra, onlara davranışlarıyla da örnek olması hedefleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın da destek verdiği proje, öğrencilerle şoförler arasındaki iletişim sorununu da gidermeyi amaçlıyor.

Üç yıl sürmesi planlanan projenin, taşımalı ilköğretim uygulamasının faaliyet gösterdiği tüm il ve ilçeleleri kapsaması amaçlanıyor. İlk hedef ise, 2012 yılında 25 il ve 275 ilçede yaklaşık 13.000 servis şoförüne ulaşmak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN