PİYASA

Motosiklet İyi Yolda

08.03.2012 Perşembe
MOTOSİKLET İYİ YOLDA

Ülkemizde motosiklet kullanımı giderek artsa da, bu kültürün yaygınlaşması için atılması gereken önemli adımlar var. Tam da bu noktada motor üreticileri devreye girerek, motosiklet kültürünü geliştirmeye gayret ediyorlar.

Geçtiğimiz yıl otomotiv sektöründe görülen yükselişten ler de payını aldı. Türkiye'de scooter'dan lüks sınıfa kadar birçok marka ve model adeta satış patlaması yaşadı. Satış rakamlarında 60.000'in üzerine çıkan motosikletler, böylece pazarını da yüzde 75 büyütmüş oldu. Bu artışta en büyük sebeplerden biri ise 250 cc ve altındaki motorlara getirilen ÖTV indirimi.

Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen ülkemizde motosiklet kullanımı diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça düşük seyrediyor. Örneğin komşu Yunanistan'da her bin kişiden 97'sine bir motor düşerken, ülkemizdeki rakam 38 civarında seyrediyor. İtalya'da ise bu sayı 181.

Diğer yandan ülkemizde faaliyet gösteren firmalar geleceğe dair umutla bakıyor. Piaggio, i Gilera, Aprilia, Moto Guzzi, ve Derbi gibi markaları bünyesinde barındıran Motor'un Marka Yöneticisi Can İsmigüzel yaptığı açıklamada 'Ülkemizde duble yolların artması ve ekonomik şartların iyileşmesiyle motor kültürünün gelişeceğini' belirtti. İsmigüzel ayrıca, 2012 yılında otomotiv sektöründe beklenen daralmanın motosiklet satışlarını arttıracağı öngörüsünde de bulundu.

Bundan başka Ferco Motor'un çatısı altındaki Vespa da, motosiklet kültürünü artırmaya yönelik bazı çalışmalar yürütüyor. Marka, geçtiğimiz yıl 400'ü aşkın kullanıcıya Vespa Academy bünyesinde güvenli sürüş eğitimi verdi. Yine 'Şirketler Vespa Academy'de Buluşuyor' projesiyle de düzenli gelire sahip ve harcama potansiyeli olan kişilere toplu olarak motosiklet deneyimi yaşatıldı. İlk olarak 2009 yılında başlatılan bu proje, İtalya'da pazarlama ödülüne de layık görüldü. Son olarak, motosiklet sektörünün önümüzdeki yıllara dair büyük beklentileri bulunuyor. Buna göre sektörün 2015 için hedefi de 100.000'li rakamlardan oluşuyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN