PİYASA

İstanbul'da Hız Artık Ceza Demek!

04.01.2013 Cuma
İSTANBUL'DA HIZ ARTIK CEZA DEMEK!

İstanbul'un bazı bölgelerinde daha önce uygulamalarını gördüğümüz Elektronik Denetleme Sistemi (EDS), anlık hız değerlerine ceza keserken yeni gelen sistemle birlikte artık EDS'yi görüp hızınızı düşürmeniz de işe yaramayacak çünkü iki mesafe arasındaki geçiş süresini ölçen sistem İstanbul'da uygulanmaya başlandı.

A ile B noktasına yerleştirilmiş 'ler aracın geçiş süresini hesaplayarak ortalama hızı buluyor. Yani yüksek hızda giderken bu sistemi görüp yavaşlamanız artık sizi kurtaramayacak. Örnek vermemiz gerekirse, ortalama hız limiti 70 km/s olan bir yolda 85 km/s ile gidiyorsanız 130 TL ceza ödüyorsunuz. 85 km/s'nin üstüne çıktığınız takdirde de cezanız 270 TL'ye kadar çıkıyor. Ülkemizde ve mega şehir olan İstanbul'da her gün çok sayıda insan kazalarında hayatlarını kaybediyor. Trafik kazalarının büyük bir kısmını aşırı hız oluşturuyor. Şehir içinde aşırı hız yapılmasını önleyici olacağı düşünülen sistemle birlikte aşırı hız sebebiyle meydana gelen trafik kazalarının önüne geçilmeye çalışılacak. Yeni sistemle sürücülerin EDS noktasına geldikleri zaman hızlarını düşürmeleri yeterli olamayacak. Bu sebeple eğer ceza ödemek istemiyorsanız, ortalama hız kurallarına uymanız gerekiyor. Yeni uygulama, İstanbul'da pilot bölge seçilen Ataköy sahilyolu ve Sarıyer Çayırbaşı'nda yaklaşık 3 yıl önce hayata geçmişti. Şehrin birçok noktasında da test çalışmaları sürmekte. Test çalışması yapılan önemli noktalardan biri de genellikle gençlerin aşırı hız yaptığı ve geçmişte bu sebeple çok sayıda ölümle sonuçlanan kazaların yaşandığı Bağdat Caddesi. Ortlama hızın hesaplanarak A noktası ile B noktası arasındaki ortalamanızın hesaplanarak ceza kesilebilecek diğer nokta ise Kağıthane-Dolmabahçe tünelleri.

kalan karakter 1000

zergifar zergifar

pes doğrusu. oto dergisinde bile muhalefet edebilmek..yakınında bulunanlara sabırlar diliyorum.biraz çalışırsan araba da alabilir böylece satılmamış yollarda ceza yemeden gezersin...!!!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.01.2013 10:30
turgut turgut

E-6 otobanı, köprüler, yollar satıldı kasaya nereden para akacak acaba tabiki elde kalan diğer YOLLARDAN 70 km/s ile herkesin bilidiği e-5 üzerinde araba kullanmak zor kaza ihtimali daha da artacaktır. Bu limiti koyan yetkililer gece o yollardan geçmişlermi acaba 70 km/s takip edeyim üstüne çıkmayayım diye arkadan gelen kaç tane kazaya sebebiyet verdiklerinin farkındalar mı? Beylikdüzünde oturan vatandaş Beşiktaşta çalışmaktadır işi gereği kendi araç ile gitmek zorunda bu vatandaş 9 da başlayacağı iş için 6 da evden çıkması gerek sebebini şöyle izah edeyim, 70km/s hız sınırına uymak zorunda devamın da ise zaten saat 7.05 de trafik başlıyor. istanbul'un çilesini daha da arttırdılar. Kılıf hazır kazalar oluyor, insanlar ölüyor yalan... Eskidendi o E-5 de yarışanlar makas atanlar. Yakıt fiyatları, parça fiyatları ve en önemlisi bilinçlenen gençlik sayesinde bitti o devirler... Saygılar İstanbul...

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır5
cevapla 07.01.2013 10:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN