PİYASA

Kardeş Model Anlaşması

08.02.2013 Cuma
KARDEŞ MODEL ANLAŞMASI

Dünyanın köklü ve büyük otomotiv gruplarından olan PSA yani Peugeot Citroen ile General Motors arasında yapılan ortaklık sonucu, yakın gelecekte üretilecek modellerde platform ortaklıkları sayısı artacak.

Otomotiv sektöründe üretim adetlerinin yükselişiyle birlikte maliyetlerin azaltılması ve bilgi paylaşımı için kullanılan ortak platform ve teknik altyapı ortaklıkları artmaya devam ediyor. Motor, şanzıman veya şasi alışverişi yayılırken lisanslı üretimlerin dışındaki işbirlikleri günümüzde artık platform ortaklığı olarak yansıyor. Bu tür ortaklıkların en güncel örneğini GM ile PSA gerçekleştirdi. Buna paralel olarak GM'in Başkan Yardımcısı ve Opel'in Denetleme Kurulu Başkanı olan Steve Girsky ile PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin, tarafından yapılan işbirliğinin ayrıntıları açıklandı. Bu işbirliğinde Opel'in (Vauxhall'ın) C segmenti (kompakt sınıf) için bir MPV, Peugeot'nun da yine C segmenti CUV'u (crossover) ile her iki grubun B segmenti (küçük sınıf) MPV'leri PSA Grubu platformlarında geliştirilecek. GM, her iki grup için B segmenti MPV'lerin geliştirilmesini yürütecek. Opel ve PSA Grubu araçlarının Avrupa ve dünyanın kalan kısımlarındaki yeni nesline yönelik düşük çevreci modelleri için B segmentinin modernleştirilmiş platformu, bu projede esas alınacak. Ortak platformlarda geliştirilip üretilecek olan modeller, eşit orantılı olarak markalar arasında dağıtılacak. Ayrıca bu anlaşmaya bağlı olarak şirketler tarafından ortak bir satın alma birimi kurulacak. Bu satın alma birimi GM tarafından oluşturulup iki gruptan temsilciler tarafından yönetilecek. Bu sayede GM ve PSA Grubu, ayrıca dünya genelinde yeni projeler geliştirmeyi hedeflerken özellikle her iki grup için Güney Amerika ve Rusya pazarı ilk sırada yer alıyor. Diğer yandan, PSA'nın küçük benzinli (EB Serisi) motorlarının geliştirilmesine ve kullanımına ağırlık verilecek. Bu sayede yeni ekonomik ve yüksek performanslı fakat küçük hacimli benzinli motorlar üretilecek.

kalan karakter 1000

Tarık Şengün Tarık Şengün

daha öncede opeldeki 1.6 dizel motor haberine yazdım, opel gmnin yelkenlerini dolduran rüzgarken tüm teknoloji ve arge çalışmalarını yaparken gm onun avrupa dışına çıkmasını engellemiş ondan aldığı opelleri üstüne başka markalar basıp asyada satmış opelin amerikaya gitmesini engellemiş tüm masrafları opele yaptırmış ama ona üvey evlat muamelesi yapmıştır sonrada adeta kül kedisi hikayesinde olduğu gibi opele sen başarısızsın sen araba satamıyorsunuz demiştir. Sen zarar ediyorsun demiştir, bu nedenle psa ile ortak şase kullanacağız demiştir ki psa hem teknoloji hemde platform açısından modüler değildir, bakınız vw de tam anlamıyla tüm modellerine uygulanan modüler bir platform vardır ama bu psa gurubunda yoktur. vesselam opelin kalitesi feci şekilde düşecektir sanırım motoru da psadan alırlar, ben corsa diye fransız c4 binmem, zafira diye c4 grand picassoya binmem. Türk tüketicisini bu konuda bilgilendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum size, opel resmen hiç edilmiştir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 09.02.2013 03:11
nogayelcisi nogayelcisi

Japon ve Cinliler'den korktukları icin bunu yapıyorlar ,daha cok birleşme görürürüz; Hintliler de sahne alınca rekaber artar ; bizim Otomotivciler daha cok beklerler !

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 08.02.2013 15:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN