PİYASA

Türkiye'de 60 Yıldır Yağ Üretiyor

29.03.2013 Cuma
TÜRKİYE'DE 60 YILDIR YAĞ ÜRETİYOR

Türkiye’de üretim yapan, dünyanın en önemli madeni yağ markalarından Castrol, ülkemizdeki 60’ıncı yılını kutluyor. Biz de markanın Gemlik’teki üretim tesislerini gezdik.

Bazı markalar Türkiye'de yatırım yaptığını, katma değer sağladığını duyurmak için en ufak fırsatı kaçırmazlar. nedendir bilinmez ama Türkiye'de varlığını şu ana kadar hiç yüksek sesle duyurmamıştı taa ki geçen haftaki toplantıya kadar. Castrol Türkiye'de varlığını tekrar hatırlatırken, Castrol Türkiye ve Hazar Bölgesi Direktörü Kerim Kermen ve BP Castrol Fabrika Müdürü Yakup Yavuz'un ev sahipliğinde 72 kişinin çalıştığı fabrikayı gezdik. 1953 yılında başlayan hikayede, markanın 2000 yılında BP çatısı altına girmesinin de etkileri var yani bu fabrikada BP'nin de madeni ürünleri üretiliyor. Yılda 80 milyon litre madeni yağın üretildiği tesiste, 350 milyon litrelik Türkiye toplam pazarının da temel taşlarından. Fabrika müdürü Yakup Yavuz'dan fabrikanın, 5 kişiyle bile üretim yapabilecek kadar robotize olduğunu öğreniyoruz. Tabii genelde fabrikaları görmeye alıştığım için, yağ üretim tesisleri, paketleme üniteleri, otomobilin uzay teknolojisinin ardından, oltayla balık tutan balıkçının sakinliğinde geldi. Gemlik Fabrikası, Castrol'ün Türkiye'de sattığı ürünlerin yüzde 85'inin üretim noktası. Kalan yüzde 15'lik payı oluşturan ürünler de üretilmesi ithalatından maliyetli olanlar. Mesela denizcilik sektöründe, motoryatlarda kullanılan yağlar ithal. İngiltere'deki üretim ve araştırma tesislerine paralel olarak çalışan bir de laboratuvar, bölgesel ürünlerin gelişimine katkı sağlıyor. Lokasyon olarak Gemlik'in seçilmesi, hammaddelerin ağırlıklı olarak deniz yoluyla fabrikanın limanından tedarik edilmesini kolaylaştırmış. Ayrıca bu liman sayesinde ihracat da deniz yoluyla kolaylıkla sağlanıyor. Özellikle Hazar ülkeleri, Azerbaycan, Tacikistan önemli müşterilerden. Türkiye'de 350 milyon litrelik toplam pazarda rekabet halinde bulunan, irili ufaklı yaklaşık 350 markanın olduğu ifade eden Castrol Türkiye ve Hazar Bölgesi Direktörü Kerim Kermen, yüksek teknolojili ürünler pazarında liderliklerini sürdürmeyi hedeflediklerini ifade etti. Castrol Türkiye idaresindeki Hazar bölgesi ülkeleri içerisindeki Azerbaycan, Tacikistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Türkmenistan ile Kuzey Kıbrıs'ın yanı sıra bu yıl Rusya ve Yunanistan'a da ihracat yapmaya başladıklarını ifade eden Kermen, enerji ağında Türkiye'nin öneminin artmaya devam edeceğine dikkat çekti. Türkiye'de özellikle Magnatec'in fazlasıyla tercih edildiğini dile getirdi. Üretim tarafındaysa fabrika müdürü Yakup Yavuz, üretim kapasitesinin yeterli olduğunu hatta yüzde 20'ye yakın bir üretim daha yapabileceklerini ifade ederken, üretim kalitesi bakımından en iyi fabrika olmayı hedeflediklerini söyledi.

kalan karakter 1000

Tarık Şensoy Tarık Şensoy

beyler bayanlar bu haber neden şimdiye dek yoktu koskoca castrol neden şimdiye dek böbürlenmiyor du; açıklayayım 60 yıldır sen ülkemde yağ üreteceksin ve hiç kimse bilmeyecek ben aracıma yağ araştırırken bir çok firma hakkında çok şey öğrendim bu castrol fason üretimin önde gidenidir madem 60 yıldır üretiyorsun neden 3-5 işçi çalıştırıyorsun neymiş efendim her şey robotizymiş bizde yedik, sen kim bilir hangi ülkede hangi dandik karışımları, hangi adı hiç bilinmeyen firmalara yaptırt sonra yükle tankere gemilere burda şişeleri doldurt sonrada ben üretim yapıyorum yemezler. ben büyük firmalara bakarım porşe kataloğunda mobil yağ öneriyor neden sizce? mobilin kendi argesi gerçek tam sentetik yağları mevcut oysa castrolün magneteci bile tam sentetik değil. mobilden şaşmayın yağa verdiğiniz paraya acımayın. bunu yayınlamazsınız biliyorum ama en azında şu konuya değinseniz çok süper olur ben servise gittiğimde neden servis dandik 50 lt fıçılarla gelmiş yağı dayatıyorlar?

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır9
cevapla 04.04.2013 20:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN