PİYASA

Mazda6'ya, Prestijli "Red Dot" Tasarım Ödülü

09.04.2013 Salı
MAZDA6'YA, PRESTİJLİ RED DOT TASARIM ÖDÜLÜ

Mazda6, dokuz kritere göre adayları değerlendiren bağımsız tasarım uzmanlarından oluşan 37 kişilik jüri tarafından, yüksek tasarım düzeyi gibi nitelikleri sebebiyle ödüle layık görüldü.

'nın "KODO-Hareketin Ruhu" teması başarılarına devam ediyor. Bir anda harekete geçen vahşi hayvanlarda veya atletlerde görülen enerji patlamasından esinlenilen KODO, şirketin araç sürüşüne yönelik alışılmışa meydan okuyan yaklaşımını tamamlayan Mazda'nın özgün canlılığını ve çevikliğini sembolize ediyor. KODO'nun günümüze kadar kazandığı diğer ödüller arasında Auto Bild'in 2012 Avrupa Tasarım Ödülü ve Alman Tasarım Konseyi'nin 2012 Otomotiv Markası Yarışmasında konsept araç kategorisinde elde ettiği birincilik yer alıyor. Mazda'nın Avrupa Ar-Ge Merkezinin baş tasarımcısı Peter Birtwhistle konuya ilişkin olarak şunları dile getiriyor: " Yeni Mazda6 ile birlikte, izleyenlerin duyularını harekete geçirerek, aracı gördüğünüz an aracı sürme isteği yaratan ödünsüz bir denge ve orantı ile etki bırakmayı amaçladık. Ürün tasarımı için alınan ödülü, KODO'nun kişilik kazandırdığı cesur ifadelerle Mazda'da neyi başardığımızın oldukça yüksek bir kanıtıdır".

Red dot tasarım ödülü hakkında

Almanya'da bulunan Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından 1955 yılında verilmeye başlanan red dot tasarım ödülü, dünyanın en büyük tasarım yarışmalarından biridir. Ödüller ürün tasarımı, tasarım konsepti ve iletişim tasarımı için verilir. Mazda ve 54 ülkeden 1865 üreticinin toplam 4662 ürünün yarıştığı "red dot ödülü: ürün tasarımı 2013" de kazananlar ödüllerini 1 Temmuz tarihinde Essen'de bulunan Aalto Theatre'de alacaklar. Ürünlerin kendileri ise, uluslararası düzeyde kabul gören bir tasarım mükemmelliği nişanesi olan "red dot" sembolünü üzerilerinde taşıma ayrıcalığını kazandılar.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN