PİYASA

Kardeş Kurbanı Mercedes-Benz Citan

29.04.2013 Pazartesi
KARDEŞ KURBANI MERCEDES-BENZ CİTAN

Mercedes-Benz’in Citan modeli, Euro NCAP testinde 3 yıldızda kalarak ufak çaplı bir şok yaşattı.

Citan'ın önden çarpışma sonucunda kabin yapısı bozulmadı. Sürücü ve yolcunun dizle uyluk kemiklerinde iyi sayılabilecek bir güvenlik söz konusuydu. Citan, farklı boylardaki dummylerin bacak bölümlerinde oluşacak yaralanmalar karşısında puan kaybetti. Yandan çarpma testinde, ortalama sayılabilecek bir güvenlik sunan Citan, direk testindeyse dummy'nin göğüs bölümünde oluşan sıkışma nedeniyle puan kaybetti. Darbe anında yan perde havayastıklarıyla emniyet kemerinin yeterli performans gösterememesinin bu yaralanmada etkisi büyüktü. Ancak Mercedes-Benz yetkilileri perde havayastıklarının çalışma performansını yeniden revize edeceklerini belirttiler. Kamçı testinde de sürücünün boyun bölgesinde oluşan yaralanmalar sonucu Citan puan kaybetti. Citan, 3 yaş ve 18 aylık çocuk güvenliği testlerinde maksimuma yakın puanları elde etti. Bu testte bebek dummylerin hareketleri kontrollüydü. Özellikle çarpışma anında bebeklerin başlarının kısıtlı hareketleri, ISOFIX bağlantılarının pratik olması ve sürücünün bilgilendirilmesi, bu modele puan kazandırırdı. Yaya güvenliğinde tampon, dummylerin bacak bölgelerinde iyi bir koruma sağlarken motor kaputunun kenarları, yetişkinlerin kafalarını çarpmaları nedeniyle puan kaybettirdi. Elektronik Stabilite Kontrolü'nü standart olarak sunan Citan, emniyet kemeri uyarıcısını sadece sürücü koltuğunda sunduğu için puan kaybederken, hız sabitleyici de Euro NCAP'ın beklentilerini karşılayamadığı için puan alamadı. Mercedes-Benz Citan'ın kardeşi Renault Kangoo, 2009'da girdiği Euro NCAP testinde 4 yıldız elde etmişti.

kalan karakter 1000

BURAK BURAK

Ben 2013 ün sonunda aldım ve bende sizin gibi düşünüyordum. bu paraya nasıl bu arabayı veriyorlar diye ama araba kangoodan çok farklı bidaha alacak olsam yine alırım çok memnunum yakıt olsun atiklik olsun yol tutuşu olsun alamayanların lafına bakmayın eğer düşünüyorsanız alın.fakat arabanın birkaç özelliği eksik oda yeni gelenlerde var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.05.2014 15:42
ercan ercan

Bu aracın platform kardeşi Renault kongoo'nun aynı testten ticari bir araç için iyi bir skor olan 4 yıldız aldığından bi haber(!) olup Mercedes benz'in başarısızlığını 'KARDEŞ KURBANI' başlığıyla akılları sıra Renault'a mal etmeye çalışan Otohaber dergisi editörlerine sesleniyorum;Amacınızın ne olduğu apaçık ortadadır ve derhal bu yanlışı düzeltmeniz ve okuyucularınızdan özür dilemeniz gerekmektedir.Tarafsızlığınızı her zaman korumanız temennilerimle...

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır4
cevapla 30.01.2014 17:45
tokay ceritoğlu tokay ceritoğlu

ilk çıktığında arıza ve kaza halinde bu araç hangiservise gidecek parçalar nereden toplanacak demiştim.maalesef sayın erol un ifadeleride bunu doğruluyor,bu nedenle paçal üretimlerden uzak durmalı,saf kan üretime bakmalıyız

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 29.01.2014 20:00
EMRE T. EMRE T.

Bence parasına göre çok iyi araba ama 6. vites lazım çok eksikkk!!! ;)

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır3
cevapla 29.01.2014 15:14
EROL EROL

BENDE YILDIZINI YANILDIM CİTAN ALDIM 1 HAFTA İÇİNDE ÖN TARAFTAN SES GELMEYE BAŞLADI SENİNDE DEDİĞİN GİBİ (EŞŞEK ARABASI) 1 HAFTALIK ARAÇTA YEDEK PARÇA TEMİNİ İÇİN ZEVAP VEREMİYORLAR CİTAN DÜŞÜNEN ARKADAŞLAR DEĞERLENDİREBİLİRLER.

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır4
cevapla 22.08.2013 00:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN