PİYASA

Otomobil Tekrar Yatırım Aracı Olabilir

27.01.2014 Pazartesi
OTOMOBİL TEKRAR YATIRIM ARACI OLABİLİR

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de satışına başlanan, station karoserli Auris Touring Sports’un basın toplantısında sektöre dair görüşlerini aktaran Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Euro kurundaki artış, yeni ÖTV oranları ve BDDK’nın getirdiği kredi kısıtlamalarını değerlendirdi.

"Kurda bir saat sonrayı tahmin edemiyoruz" diyen Bozkurt, alımında krediyi kısıtlayan yüzde 30 peşin kararının Ocak ayındaki satışları nasıl etkileyeceğini öngöremediklerinin de altını çizdi. Asıl satışların şubat ayında kendini belli edeceğini ifade eden Bozkurt, geçtiğimiz yılın ortasında satışına başlanan Corolla'nın öncü modelleri olduğunun altını çizdi.

Sektörün Potansiyeli 1 Milyon

Türkiye'de iç pazarın 1 milyonluk bir potansiyelinin olduğunu fakat 2011'deki rekor dahil bu rakama bir türlü yaklaşılamadığını ifade eden Bozkurt, bu yılın binek ve ticaride toplam 600.000 civarında araç satışıyla kapanmasını beklediklerini ifade ederken, "bizim için 700.000'in altı sarı alarm, 600.000 adedin altı kırmızı alarm biz tam ortada bir yerdeyiz" dedi. Satışların kırmızı alarm noktasının altına gerilemesinin, markaları istihdam yönünde istenilmeyen kararları almaya itebileceğinin de altını çizdi.

Her Ay Zam

Markaların kur artışını fiyatlarına yansıttıklarını fakat, sürekli fiyat yenilemek durumunda kaldıklarının ifade eden Bozkurt, "eğer kur bu şekilde devam ederse her ay zam kaçınılmaz bu da sektörü 15 yıl öncesine döndürebilir. Yani otomobilin yatırım aracı olduğu günlere" dedi.

Corolla Reşat Altını Gibi

Corolla'nın kendi başına marka olduğunu ifade eden Bozkurt, "'nın yağını ve suyunu koy devam et şeklindeki dayanıklılık algısına, daha keskin bir tasarımı eklediklerini söyledi.

Yazı: Volkan Demirkuşak

kalan karakter 1000

murat murat

ülkeye kriz geliyor..insanlar daha önceki krizler gibi araba almıyacak,,parayı cebinde bekleticek..bakın ozaman neolucak 80000 tl lik arabalar..bekleyin beyler,,almayın araba filan..fiyatların düşmesini bekleyin..bu şişirilmiş fiyatlardan araba almayın..

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 31.01.2014 23:11
kemal kemal

bak bugün faizler yükseldi,,alım gücü iyice zorlaşıyor..

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 29.01.2014 23:22
tokay ceritoğlu tokay ceritoğlu

hep çiftçi,küçük esnaf,müstahsil zarar edecek değil ya patronlarda zarar edecek,eleman çıkarırım diye aklınca tehdit ediyor,aba altından sopa gösteriyorlar,kar ederken bunu bu milletle paylaştında,zarar edince mi faturayı ödetmeye kalkıyorsun.bu millet bir gün olur türk yerli markası ile oto üretirse biz bunları unutmayacağız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 29.01.2014 15:39
mustafa mustafa

mustafa arkadasıma katılıyorum..satışlar iyiyken fiyatlar yükselir..bi kriz olsun görecem ben o 80000 tl ye satılan arabaları..önce otomobil firmaları fiyat düşürür,sonra devlet ötv yi düşürür..

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır2
cevapla 28.01.2014 19:40
mustafa mustafa

ülkeye kriz geliyor arkadaşlar , biride çıkmış otomobil yeniden yatırım aracı olucak diyor..dünyadaki bütün yorumcular türkiye krize giriyor diye bas bas bağırıyor, euro ,altın hepsi yükseldi,ekonomi kötüye gidiyor ve ülkede 3-4 ay sonra kriz bekleniyor ve şimdiden hesaplar yapılıyor..
uzun lafın kısası şimdi 70-80 binden satın aracları..kriz olursa fiyatları düşürürler 30-40 bin tl lere..

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır2
cevapla 27.01.2014 19:58

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN