PİYASA

Euro Düşerken Otomobil Fiyatları Neden Değişmiyor?

16.05.2014 Cuma
EURO DÜŞERKEN OTOMOBİL FİYATLARI NEDEN DEĞİŞMİYOR?

Otomotiv sektörü açısından 2014 yılının kötü gittiği ortada. İşler sektörü açısından da müşteriler açısından da can sıkıcı.

Müşteriler, bir önceki yılın yüzde 10-15 üstündeki fiyatlarla alıp almama konusunda 10 kere düşünürken, markalar da ellerinde kalan son 2013 stoklarını da tükettikten sonra kara kara düşünüyor. Şanslı olan markalar yeni modeller lansmanlarıyla yılı kurtarmaya çalışıyor.

Euro kurundaki artışın fiyatlara olumsuz olarak yansımasının sonunda bu fiyatlar nasıl düşer sorusu da akıllarda? 3 TL'nin üstüne çıkan Euro, son haftalarda biraz durulsa da bu duruluşun ne kadar süreyle devam edeceği de merak konusu. Kur 2.80 TL bandına yaklaşınca "acaba" söylemleri artarken, bir gün sonra Euro 2.89 TL'ye yükseldi. Yani volatilite sürüyor. Peki yükselen otomobil fiyatlarına alışmalı mıyız? Yoksa Euro kuruna paralel olarak otomobil fiyatları da düşecek mi?

Merak edip sektörün önemli yöneticilerine otomobil fiyatlarındaki düşüşün muhtemel olup olmadığını sordum. Yanıtlardan anladığımız kadarıyla, otomobil fiyatlarında kolay kolay bir düşüş söz konusu değil. Yani pahalı otomobiller kaderimiz olmaya devam edecek. İşte yöneticilerin Euro kuru yorumları.

Mehmet Akın-Nissan Pazarlama Müdürü

Fiyatlar geri gelmez gibi düşünüyorum. Kredi faiz kampanyaları güçlenebilir. Euro 2.75 TL civarında olmadıkça bir şey ifade etmez. Devamlılık önemli. Bu şartlarda döviz fiyatlarının durulmasını beklemek zorundayız.

Hayri Erce-ODD Genel Koordinatörü

Volatilite bitmeli. Fiyat indirimleri markaların stoklarına bağlı. Şubat ve mart aylarında tüketici güven endeksi dip yaptı. Nisan ayında biraz düzeldi, mayısta ise biraz daha düzelme olmasına rağmen e yansımıyor. "Böyle bir ışık yok" da yok. Kimse kafayı kaldırıp da önüne bakamıyor. Hergün birbirinden farklı.

Ayhan Ölçer –Borusan Otomotiv İcra Kurulu Üyesi

BMW tarafında Euro 3.10 TL iken bile kuru 2.79'a sabitlemiştik ve hala bunu kullanıyoruz. MINI'de ise kuru uyguluyoruz. Kolay kolay da fiyatlarda bir oynama olacağını düşünmüyoruz. Bu yıl çok çaba sarfetmemiz gerekiyor. Kur 2.85 TL bandında kalır diye düşünüyorduk fakat 3 TL'nin üzerine çıkmazsa iyi.

kalan karakter 1000

karslan karslan

Aç gözlülük,batın yok olun.bunların da sonu gelecek

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 19.11.2014 23:15
Ümit Ümit

Markaların başlangıç fiyatı diye sattığı rakamlara inanmayın bom boş bir araç zaten istemenizde ellerinde yok.36 binlira denen aracı 50 binliraya satıyorlar halkımız enayiya denetleyen de yok.kazıkla kazıklara bildiğin kadar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 19.10.2014 19:37
kamil kamil

%3 -5 lik ötv zammı 40 binlik arabayı en fazla 45 bin yapması gerekirken fırçatçı ve devlete muhalefet etmek isteyen bazı ceo lar 40 binlik arabaları 55 bine çıkardılar tamamen fırsatçılık kimse 3-4 ay araba almazsa ölmez almayın bunlardan araba filan avrupada olsa ilk ay fiyatları geri çekmek zorunda kalırlardı ama bizde insanlarda bilinçsiz ve üç beş tane plazaya girince boyun eğiyolar bu tiplere

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır0
cevapla 31.08.2014 16:03
bozturk bozturk

yerlı araba lazım bunları kendınızı soydutmayın artık

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 21.08.2014 13:14
gokhan gokhan

Boyle giderse hic arba satisi olmayacak sifir saticilar iflas

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 10.08.2014 20:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN