PİYASA

Her 100 Aracın 16’sı Kiralık

28.05.2014 Çarşamba
HER 100 ARACIN 16’SI KİRALIK

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin TNS Global işbirliğiyle yürüttüğü kiralama analizinin ilk üç aylık sonuçları açıklandı. Rakamlara bakınca düşüşteki otomotiv sektöründe kiralama sektörünün etkisi görülüyor.

Operasyonel kiralama sektörü daralan pazarda talebin önemli bir ayağını oluşturmaya devam ediyor. TOKKDER raporundan çıkan sonuçlara göre, 2014 yılının ilk 3 aylık periyodunda yüzde 22'ye yakın düşüş yaşana otomotiv sektöründe, bu dönemde satılan her 100 otomobilden 16,2'sinde kiralamanın payı bulunuyor.
Sektör, 2014 yılının ilk çeyreğinde yapılan 924 milyon TL'lik yeni araç yatırımı ile aktif büyüklüğünü de 10 milyar TL'yi ulaştırdı. Rapordan çıkan sonuca göre otomobil satışlarındaki düşüş karşısında ilk üç aylık periyotta kiralama yapanların sayısı bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 32 oranında artarken, müşteri başına 8 olan otomobil sayısı da 7'ye düştü. Bu sonuçlarla birlikte operasyonel kiralama sektöründe büyük oyuncularla birlikte küçük markaların da arttığı görülüyor.

En Çok Renault Kiralanıyor

Araştırmada çıkan sonuçlara göre kiralamada en çok tercih edilen marka yüzde 25,9'luk payla Fransız Renault olurken, yüzde 18,1 ile Volkswagen ikinci, yüzde 16 ile Ford üçüncü durumda. Yüzde 12,4 ile Fiat da kiralama listesinin ilk sıralarındaki yerini alıyor. Kiralanan araçların segmentlere göre dağılımında ise C Segmenti araçların yüzde 49,2'lik açık bir üstünlüğü bulunurken, küçük sınıf araçlar da yüzde 31,7'lik payla dikkat çekiyor.

Dizel Olmayan Kiralanmıyor

Türkiye'nin bir otomotiv gerçeği olarak kabul edilen dizel motorlu otomobillerin yüzde 92,2'lik bir payla kiralanıyor olması dikkat çekerken, kiralamada aslan payı, yüzde 70,3 ile manuel şanzımanlı araçlarda.

Günlük Kiralamada Sezon Açıldı

Tatil döneminin yaklaşmaya başlamasıyla birlikte günlük kiralama sezonunu da yavaş yavaş canlanıyor. Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz Avis Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İnan Ekici, mayıs ayıyla birlikte sektörün canlandığını ifade ederken, yaz aylarının yine hareketli geçeceğini vurguladı. Günlük kiralamada büyük markalarla birlikte yeni palazlanan küçük şirketlerin de ortaya çıktığına dikkat çeken Ekici, ekonomik sıkıntılarla birlikte, güvenilir ve büyük markaların tüketici nezdinde değer kazanacağını ifade etti. Kuzey Irak'ın ardından Kazakistan'da da operasyona başlayan Avis'in bu bölgede de önemli adımlar attığını dile getiren Ekici, otomotiv sektöründeki daralmanın kiralama sektörüne yansıdığını fakat yine de sektörün büyüme trendinde olduğunu vurguladı.
Volkan Demirkuşak

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN