PİYASA

Toyota’da ‘Karaman’ Soyadı ‘Car Man’ Oldu

12.08.2014 Salı
TOYOTA’DA ‘KARAMAN’ SOYADI ‘CAR MAN’ OLDU

Ufuk Sandık, Yeni Yaris'teki Türk imzasını değerlendirdi.

Toyota'nın B segmentindeki modeli Yaris, yenilendi. Türkiye'de eylülde satışa sunulması planlanan üçüncü nesil Yaris'te Türk imzası var. 2005'ten bu yana Toyota'nın Avrupa'daki merkezi Brüksel'de çalışan Serkan Karaman, Yaris'te proje sorumlusu olarak görev almış.
Yazılarımı takip edenler Serkan Karaman ve kardeşi Ahmet Karaman'ı hatırlayacaklardır. 2009'da yazdığım köşe yazısında Karaman kardeşleri anlatmıştım. Brüksel'de hem yaptıkları iş hem de kişilikleriyle kendilerini sevdiren Serkan ve Ahmet Karaman kardeşlere soyadlarından dolayı 'Car Man' dediklerini yazmıştım. Toyota, son olarak Karaman kardeşlerden Serkan'a Avrupa'da çok satan modeli Yaris'i emanet etmiş. Serkan da 576 bin saatlik Ar-Ge çalışmasıyla binden fazla parçanın yenilendiği projede başarılı iş çıkarmış. Verilen göre fazlasıyla yerine getirmiş. Tebrik ederim. Yurtdışında başarılı işleri imza atan Türk mühendis ve yöneticiler bizi gururlandırıyor. Başka Türklerin önünü açıyor.

SABAH'ta 2009'da yayımlanan köşe yazımı hatırlatmak istiyorum:

"Car Man" Türkler işbaşında

Son yıllarda yapılan yatırımlarla Avrupa'nın önemli üretim ve ihracat üssü haline gelen Türkiye, aynı zamanda dev otomotiv firmaları için de önemli bir insan kaynağı. Bugün dünyanın dört bir yanındaki otomotiv firmalarında Türk mühendisler ve yöneticiler çalışıyor. İnsan kaynaklarından finansmana, satın almadan, tasarıma kadar otomotivin her alanında önemli görevler üstleniyorlar.
Türkiye'yi yurtdışında temsil eden yöneticilerin sayısı her geçen gün artıyor. Japon Toyota da Türklerle çalışmayı tercih eden firmalardan. Öğrendiğime göre Toyota'nın Brüksel'deki merkezinde çalışan Türklerin sayısı 50'ye ulaşmış. Toyota'da önemli görevler üstlenen Türkler arasında en çok iki kardeş dikkatimi çekti: Karaman kardeşler. Ahmet Karaman gövde tasarımından sorumlu genel müdür, Serkan Karaman ise Ar-Ge Merkezi'nde EZ2 projesinin Avrupa Müdürü. Bizim Karaman kardeşler yaptıkları işlerle kendilerini öyle sevdirmişler ki, Toyota'da çalışanlar onlara 'Car Man' adını takmışlar. Türk otomotivinin büyükelçisi gibi çalışan Karaman kardeşler bence 'Car Man'liği hak ediyor. Tabii diğer Türkler gibi...
İşte Ufuk Sandık'ın 2009'da yazdığı yazı;

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN