PİYASA

Otomotiv Dünyası Türkiye’yi Konuşuyor

22.10.2015 Perşembe
OTOMOTİV DÜNYASI TÜRKİYE’Yİ KONUŞUYOR

Saab 9-3’ün haklarını satın alan Türkiye, otomotiv dünyasında kendine yer buldu.

Türkiye'nin Saab 9-3'ün haklarını satın almış olması otomotiv dünyasında büyük yankı uyandırırken, Türkiye'nin Saab'ın haklarını elinde bulunduran İsveçli National Electric Vehicle Sweden'dan (NEVS) satın almış olması, önemli otomobil portallarında yer buldu. Haberlerde devlet destekli kurumun Saab'ın sedan modelini bir "Türk Milli Otomobili" haline getireceği vurgulanırken, otomobilin 2020 yılında yollarda olması planladığının bilgisi de verildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın yerli otomobil hakkında yaptığı "amacımız otomobilin parçalarının yüzde 85-90'ını yerli olarak üretmek" şeklindeki açıklamaların da altı çizilirken, TÜBİTAK'ın kendi otomobilini sıfırdan üretmeyi de düşündüğü, ancak en az 1 milyar dolarlık ekstra maliyet nedeniyle bu fikirden vazgeçildiği de açıklandı.

NEVS, 9-3 modelini kısa bir süre üretmeye devam etmiş ve hatta kendi bünyesi dahilinde modelin elektrikli versiyonunu üretmeyi denemişti

kalan karakter 1000

Furkan Furkan

İnşallah kısa sürede yerli otolarımız yollarda olur.Sabırsızlıkla bekliyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 23.10.2015 17:37
Tokay Ceritoğlu Tokay Ceritoğlu

yandaki istatistiktende görüldüğü üzere Türk halkı bu projeyi gönülden destekliyor,önemli olan dost ,yardım ediyor görünüp engellemeye çalışan dahili ve harici bedhahlara fırsat vermemek,bunun içinde bunu ab projesi gibi devlet politikası haline getirmek şart,kim hangi hükümet gelirse gelsin bu iş yarıda kalmamalı,biz kurtuluş savaşında bile uçak uçurmuşken ,otomobili zaten yapıyoruz,üstelik bu saab fabrikası ilk önce uçak yapmak ve teknolojini geliştirmek üzerine kuruldu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 22.10.2015 17:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN