PİYASA

Aylık 50 TL Yakıtla Yerli Otomobil Kullanılabilecek

18.12.2015 Cuma
AYLIK 50 TL YAKITLA YERLİ OTOMOBİL KULLANILABİLECEK

Sanayi Bakanı Işık, 2019 sonuna kadar seri üretime geçilmesi planlanan yerli otomobilin aile bütçesini de rahatlatacağını söyledi. Işık “Aylık 50 liraya dolaşabileceksiniz” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilde 2019'un sonuna kadar seri üretimden aracın çıkarılmasının planlandığı açıkladı. 22 Aralık'ta 4. prototipin hazır olacağını bildiren Işık "SUV grubunda. TÜBİTAK teknoloji yükleyip testlere başlayacak. Diğer 3 prototipte kendi teknolojimizi yüklüyoruz. Burada bizim için önemli dönemeç 2016 sonunda 30-40 araçlık bir filoyu üretmiş olmak. Her türlü arazi ve iklim şartlarında test etmek. Aracın piyasaya çıkacak son dizaynını Mayıs 2018'de kamuoyuna tanıtmak.

2019'un sonuna kadar da seri üretimle halkımıza sunmak istiyoruz" dedi. Yerli otomobilde B, C ve D segmenti olacağını aktaran Bakan Işık, makam aracı olarak kullanabileceğini dile getirdi. Yerli otomobilin aile bütçesini de rahatlatacağını aktaran Işık "Aracın bataryası 100 km'ye cevap verecek. Cep telefonu şarja takar gibi akşam takabileceksiniz. Aylık 40-50 liralık maliyetle dolaşabileceksiniz. Batarya zayıfladığında durup şarj etmeyeceksiniz, Ankara'dan İstanbul'a gitmek istediğinizde jeneratör devreye girecek. Jeneratörün yakıtı da 100 km için 2 litreyi geçmeyecek. En iyi araç 4.5 -5 litre. Her bir araçta 100 km'de 3 litrelik tasarruf olacak" dedi.

BABAYİĞİT MARTTA

Üretim yerine babayiğitle karar verileceğini bildiren Işık "Ocak sonuna kadar detaylı bir maliyet analiz çalışmaları var, bittikten sonra bu işte 'ben varım' diyen insanları davet edeceğiz. Karar verildikten sonra açıklayacağız. Hedefimiz mart sonu, nisan gibi bunu tamamlamak. 'Babayiğit'in bulunması programı geciktirmez. 2018'de bulsak da çalışmakta gecikme olmaz" diye konuştu. Yerli otomobilin benzin, LPG ve dizel seçeneği olurken, Türkiye'nin cari açığını da önemli miktarda düşürecek. Türkiye'nin yıllık sadece 3 milyar dolarlık motor ithalatı bulunuyor. Bataryayı şarj edecek motorun üretileceğini aktaran Bakan Işık, elektrik altyapısı ve batarya maliyeti yüksek olduğundan dolayı belirli makul düzeyine gelene kadar küçük bir jeneratörün de araca konulacağını söyledi.

kalan karakter 1000

yasin yasin

kesinlikle alacağım

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.12.2015 16:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN