PİYASA

SAAB Markası Türkiye'ye 10 Yıl Kazandırdı

24.12.2015 Perşembe
SAAB MARKASI TÜRKİYE'YE 10 YIL KAZANDIRDI

TÜBİTAK Başkanı Ergin, dünyada patentle ilgili çalışmaların zaman isteyen çalışmalar olduğuna belirterek, "Yerli otomobil için lisans hakkı alınan SAAB markası Türkiye'ye 10 yıl kazandırdı" dedi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Ahmet Arif Ergin, dünyada patentle ilgili çalışmaların zor ve zaman isteyen çalışmalar olduğuna belirterek, "Yerli otomobil için lisans hakkı alınan SAAB markası Türkiye'ye 10 yıl kazandırdı" dedi.

İzmir Ticaret Odası'nın (İZTO) Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı'na katılan Ergin, meclis üyelerine TÜBİTAK'ın çalışmaları hakkında bilgi verdi ve İzmirli iş adamlarının sorularını yanıtladı.
Ahmet Arif Ergin, dünyada patent piyasasında rekabetin giderek kızıştığını, yeni bir konuda patent almanın zorlu ve uzun süreli bir uğraş olduğunu vurgulayarak, yerli otomobil için lisans hakkı alınan SAAB markasının Türkiye'ye 10 yıl kazandırdığını belirtti.
Ergin, "Yerli otomobil üretmek için milyonu geçen sayıda fikri mülkiyet hakkı yeni patent ödenmekte. TÜBİTAK, uydu bataryaları geliştirmek üzere bir çalışma başlattı ve kendi patentini üretebilecek konuma geldi. Türkiye'nin bu konuda bir yeteneği var ve bunu uluslararası alanda ticari hale getirmek istiyoruz. Bizim bu teknolojiyi pazara sokmamız için homalogasyon yapmamız gerek. Bunu yapmadan tek bir ülke bile sizin otomobil satmanıza izin vermez. Bu nedenle yabancı bir marka aracın lisans hakkını aldık. Böylece yaklaşık 10 yıl kazanmış olduk. Artık bunun üzerine elektrikli motor ve diğer şeyleri ekleyip uluslararası pazarda rekabet edebiliriz" diye konuştu.

kalan karakter 1000

mallar mallar

ulan gerizekalılar adamlar ihaleyle araba alıyor sizde yok bineceğim gurur duyuyorum yok bilmem ne yok araba ürettik eşşek misiniz nesiniz nesi bizim bu arabanın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.01.2016 23:18
Emin akin Emin akin

Yeter artık çıksın su araçlar bıktık avrupa eskilerinden

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.12.2015 21:42
tokay ceritoğlu tokay ceritoğlu

çok faydalı bir iş oldu,başaranlara selam olsun,bu sayede dış ticaret açığımızda düşecek,işçimizde ekmek sahibi olacak kendi yağımızla kavrulacağız,çok şükür

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.12.2015 16:34
Cemil Cemil

Siz aracı üretene kadar bekliyorum, ilk alıcılardan olacağım, gururla kullanacağım, yeter artık elin tüketim araçlarını kullanmaktan gına geldi..

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır5
cevapla 25.12.2015 13:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN