PİYASA

Nissan'ın SUV Modelleri UV Korumalı

26.07.2016 Salı
NİSSAN'IN SUV MODELLERİ UV KORUMALI

Nissan, SUV ailesinde kullanılan karoser boyasındaki UV koruma seviyesini açıkladı.

Zorlu testler Qashqai, X-Trail ve Juke modellerinin karoser renklerinin otomobillerin ömürleri boyunca dayanacağını gösterdi.

Yılın bu döneminde dermatologların tavsiyesi, cildinizi güneşin zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına karşı 50 faktörlü güneş kremleri kullanmanız yönünde. Avrupa genelinde yaz tatili sezonu açılmışken Nissan, Qashqai, Juke ve X-Trail modellerinin UV korumasını açıkladı. Japon markanın araştırmasının sonucuna göre SUV modellerinin karoser boyalarında 500 faktöre denk gelen bir koruma mevcut.
Nissan SUV ailesinin mensuplarının yüksek kaliteli ve çok katmanlı boyalarının, dünya üzerindeki en yüksek sıcaklıklarına dayanacak şekilde geliştirildiği belirtilirken, sözkonusu dayanıklı ve özel boya, Nissan mühendisleri tarafından geliştirilmesi aşamasında numune gövde panellerini metrekareye 500 watt UV ışığı düşecek şekilde test edilmiş. Doğal güneş ışığının UV yoğunluğunun 10 katından fazlası anlamına gelen bu değer, Nissan'ın kullandığı karoser boyalarının 500 faktöre denk bir koruma sağlıyor. UV ışığı testleri, yalnızca karoser boyası ile sınırlı değil. Tüm plastik malzemeler, kumaşlar ve diğer bileşenler de gelişmiş test prosedürünü geçerek en uç sıcaklıklara da dayanıklı olduklarını gösteriyor.
Nissan'ın yeni çevre test biriminin 1.6 milyon Euro'luk yatırımla hayata geçtiği açıklanırken, İngiltere-Cranfield'da bulunan Nissan Avrupa Teknik Merkezi'nde açılan test birimi sayesinde mühendislerin, gerçek hayat koşullarında yıllarca sürecek olan UV etkisini birkaç hafta içerisinde canlandırabildiği belirtiliyor.
Test birimindeki ileri teknoloji ampuller 92 bin watt yoğun ısıyı ortaya çıkarıyor. Test sırasında kullanılan ampul, evlerde kullanılan 40 wattlık ampullerden 2 bin 300 adete tekabul ediyor. Test birimi içindeki havanın da ısıtılmasıyla test edilen SUV'ların kabinlerinde 120 santigrat derece gibi bir sıcaklık oluşuyor. Kabinin ve karoserin dayanıklılığının ısı skalasının diğer tarafında da sürdüğünü tespit etmek adına sıcaklık -50 santigrat dereceye kadar da düşürülüyor.
Nissan'ın çevresel test mühendislerinden Dean Gillet, uygulanan yoğun testler hakkında, "Otomobillerin boyaları da tıpkı insan derisi gibi yoğun UV ışınlarından olumsuz etkilenip çatlama veya soyulmayla karşılaşabilir. İşte bu yüzden ürün kalitemizin garantisi için dayanıklılığı test ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Gillet ayrıca, Nissan'ın SUV modellerinde kullandığı parçalardan, müşterilerin yıllar sonra da en yüksek kalitede performans alabilmeleri için bölgelere göre değişebileceğine vurgu yaparak, "Bagaj kapağını açık tutan gazlı amortisörler buna iyi bir örnek. Bu parçalar dünya genelinde farklılar. Çünkü silindirin içindeki gaz ısıya karşı çok duyarlı" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN