PİYASA

Dünyada elektrikli araç satışı yüzde 70 arttı

28.09.2016 Çarşamba
DÜNYADA ELEKTRİKLİ ARAÇ SATIŞI YÜZDE 70 ARTTI

Dünya genelinde elektrikli araç satışı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 70 arttı.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) "2016 Enerji Yatırımı Raporu'ndan" derlenen bilgilere göre, benzinle çalışan lara göre daha verimli olduğu kabul edilen elektrikli satışının artması, enerji verimliliği alandaki yatırımlara da olumlu yansıdı. Bu kapsamda geçen yıl bu alana 4 milyar dolar yatırım yapıldı..

Bu yatırımın büyük bölümünü içten yanmalı motorlar ve elektrikli araçlar arasındaki fiyat farkını kapatmak için ülkelerin verdiği yatırım teşvikleri oluşturdu. Geriye kalan kısmı iseelektrikli araç kullanıcıları tarafından gerçekleştirildi..

Geçen yıl dünyada elektrikli araç satışı bir önceki yıla kıyasla yüzde 70 artarak 550 bine yükseldi. Söz konusu dönemde yapılan elektrikli araç satışlarıyla günlük küresel petrol talebinin 10 bin varil gerilediği ifade edildi..

Dünya genelinde geçen yıl en fazla elektrikli arabanın satıldığı ülke Çin oldu. Bu dönemde Çin'de 200 bin elektrikli araç satışı yapıldı. Ulaşım kaynaklı hava kirliliğini azaltmaya ve imalat sektörünü geliştirmeye yönelik politikaların uygulandığı ülkede, elektrikli araç kullanımının daha da yaygınlaşacağı belirtiliyor..

Dünya genelinde en fazla elektrikli aracın satıldığı ikinci ülke ise ABD oldu. Geçen yıl ABD'de 110 bin elektrikli otomobil satıldı. Böylece dünyada 2015'te elektrikli araç satışlarının yarıdan fazlası Çin ve ABD'de gerçekleşti..

Ayrıca raporda, dünyada elektrikli araç sayısının artmasıyla birlikte geçen yıl 190 bin araç şarj istasyonunun kurulduğu belirtildi..

TÜRKİYE'DE DURUM

Son dönemde Türkiye'de de elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla mevzuat çalışmaları başlatıldı. Bu kapsamda TBMM'de elektrikli araçların teşvikine ilişkin "Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi̇ i̇le Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Kanun" yasalaştı..

Söz konusu kanunla elektrikli ve hibrit araçlar için vergi basamaklarında yeni bir alt birim oluşturuldu. Bu araçların vergilendirilmesinde değişiklik sağlamak için vergi basamaklarına hem benzin hem de elektrikle çalışan hibrit araçlar adıyla yeni bir alt birim eklendi. Böylece, bu tip araçlar teşvik kapsamına alınmış oldu..

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre, Türkiye'de bu yılın 8 ayında 36 elektrikli otomobil satışı yapıldı. Benzin ve mazotlu araçlarla rekabet edebilmek amacıylaelektrikli ve hibrit araçların gidiş mesafesinin artırılması ve ülkede şarj istasyonu sayısının artırılması hedefleniyor..

BİZE ULAŞIN