PİYASA

Sıfır otomobil satışları hız kesmiyor

03.11.2016 Perşembe
SIFIR OTOMOBİL SATIŞLARI HIZ KESMİYOR

Otomotiv satışları, bu yılın son çeyreğine hızlı bir giriş yaptı.

Ekim ayında satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artış kaydederken, yıl sonunda pazarın 1 milyon adede yaklaşması ihtimali de belirdi.

Türkiye otomotiv pazarında satışlar, yılın son çeyreğine hızlı girdi. Binek Otomobil ve hafif ticari araç satışları toplamı, ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 29'luk bir sıçrama yaparken, 10 aylık dönemdeki toplam satışlar ise sadece yüzde 1'lik bir düşüş kaydetti.

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre toplam pazarda 83 bin adetlik satış gerçekleşirken, 64 bin 255 aracın satıldığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29.17 artış gerçekleşti. Özellikle döviz kurlarının daha da artacağı beklentilerinin yanı sıra firmaların uyguladıkları yoğun kampanyaların, bu artışta etkili olduğu düşünülüyor. Ekim ayında binek otomobil satışları yaklaşık yüzde 33'lük bir artışla 63 bin 746'ya çıktı. Aynı dönemde hafif ticari araç pazarı ise yüzde 18.12 büyüyerek 19 bin 254 adet oldu.

Ekim ayındaki satışlarla birlikte, Bu yılın ocak-ekim dönemindeki satışlar, geçen yılın aynı dönemine yakın bir seyirde gitmeye başladı. Hatta otomobil satışları, çok az da olsa arttı... Nitekim ODD verilerine göre bu yılın 10 aylık dönemindeki satışlar, geçen yıla oranla sadece yüzde 1.06 daralma kaydetti.

ODD verilerine göre bu yılın ilk 10 ayında otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 719 bin 499 olarak gerçekleşti. Geçen yılın ilk 10 ayında 727 bin 243 araç satılmıştı. Ocek-Ekim döneminde binek otomobil satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0.77 artış göstererek 553 bin 111 adede ulaşırken, hafif ticari araç pazarı yüzde 6.72 gerilemeyle 166 bin 388 adet oldu.

1 MİLYONA DOĞRU

ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, yaptığı yazılı değerlendirmede bu yıl ve 2017'de toplam satışların 950 bin ile 1 milyon adet aralığında gerçekleşmesinin beklendiğini belirtti. Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen de, bu yıl için benzer bir rakamı telaffuz etmiş, satışların geçen yıla yakın bir seyir izleyeceği öngörüsünde bulunmuştu.

Ancak hükümetin, ÖTV konusunda atması beklenen adımların, gelecek yılın pazarına nasıl etki yapacağı şimdilik bilinmiyor. Nitekim hükümetin bu konuda yapacağı uygulamalar henüz netleşmedi.

BİZE ULAŞIN