PİYASA

Bu hale gelen aracın hava yastıkları açılmadı !

16.11.2016 Çarşamba

Aldığı aracın kaza esnasında hava yastığı açılmadı. Araç sahibi şimdi otomobili üreten firmayı dava etmeye hazırlanıyor.

Aracıyla Düzce'de kaza yapan sürücü, kaza esnasında hava yastıklarının açılmadığını, üretici firmanın ise kusuru üstlenmediğini iddia etti. Üstelik kaza sonrası yaşanan sürece dair anlatılanlar oldukça ilginç.

Cumayeri'nde Hüseyin Köse'ye ait olan ve Ramazan Köse'nin kullandığı otomobil, başka bir aracın sıkıştırması sonucunda meydana gelen kazada taklalar attıktan sonra ters dönmüştü. Kaza sonrası açılmayan hava yastıkları nedeniyle araçtaki anne, baba, kayınbiraderi ve yeğeninin yaralandığını iddia eden Osman Gümüş ise firma yetkililerini aracında incelemeye davet etti. Buna rağmen aracında inceleme yapılmadan firmadan üretim hatası olmadığı cevabını aldığını belirten Gümüş, "Sanki biz kazada hava yastıklarını açılmasın diye tuttuk. Suçlu biz olduk" dedi.

'HATA BİZİM Mİ?'

Araçta kaza sonrası sağlam yer kalmadığından perte çıktığını söyleyen otomobil sahibi Osman Gümüş, "Gördüğünüz aracımız, Ankara'dan İstanbul istikametine gelirken Düzce Cumayeri'nde trafik kazası sonucu bu hale geldi. Yan taraftan gelen araç, bizim aracımızı sıkıştırarak sağ ön köşeden vurarak taklalar atmasına sebep oldu. Araç daha sonra karşı şeride geçtikten sonra 80 metre sürüklenerek bu hale geldi. Ve bu araç içerisinde bulunan annem, babam, kayın biraderim ve onun oğlu aracın hava yastıklarının açılmaması sonucu yaralandı. Biz de şu an yetkili firma ile irtibata geçtiğimizde bize verilen cevap, 'Aracın fabrika hatası olmadığına karar verilmiştir' oldu. Ben de soruyorum, 'Bu arabadaki hata fabrikanın değil de kullanan olarak bizim mi?'" dedi.

'ŞİMDİ PATLAMAZSA NE ZAMAN PATLAYACAK?'

Polis tutanaklarında yüzde 100 haklı olduklarının belirlendiğini ifade eden Gümüş, "Elimizde olan polis tutanağında da açıkça beyan ediyor aracın darbeyi sağ önden aldığını. Daha sonra burnu üzerinde, yani sensör dedikleri şeyi biz arabanın üzerinde bulamadık açıkçası. Bunu da sormak istiyorum yetkililere, 'Bu araçta hava yastıklarının patlaması için gereken sensörler nerede? Aracı satın aldığımızda bize söyleyen araçta 4 olduğu. Yalnız 'Koltuk yanlarında olduğu için patladığında 6 hava yastığı etkisi gösteriyor' denilmişti. Bu boyutta bir kazada açılmayan hava yastıkları ne zaman açılacak?" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN