ARKADAŞINA GÖNDER
Değişecek ÖTV oranları sonrası araç fiyatları ne kadar artacak?
İsim Soyisim
E-Posta
Alıcı E-Posta
Mesaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
www.otohaber.com.tr

PİYASA

Değişecek ÖTV oranları sonrası araç fiyatları ne kadar artacak?

18.11.2016 Cuma
DEĞİŞECEK ÖTV ORANLARI SONRASI ARAÇ FİYATLARI NE KADAR ARTACAK?

ÖTV oranlarında yapılacak düzenlemeyle birlikte sıfır araç fiyatlarında 15-20 bin TL civarında bir artış bekleniyor.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, motorlu taşıtlardan alınan ÖTV oranlarında yapılacak düzenlemeyle ilgili, " satan bayilere hareketlilik getirdi. İster istemez sıfır araç larında 15-20 bin TL civarında bir artış söz konusu olacaktır." dedi.

Erkoç, yaptığı açıklamada, "Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" ile motorlu taşıtların ÖTV oranlarının, sadece motor silindir hacmine ve yaşına göre değil; satış fiyatına, tipine, sınıfına, taşıma kapasitesine, cinsine, emisyonuna, kasa yapısına göre ayrı ayrı belirlenebilmesine yönelik olarak Bakanlar Kuruluna yetki verilmesi sonrası pek çok vatandaşın sıfır kilometre araç satan bayilere giderek fiyat bilgisi almaya başladığını söyledi.

Yapılacak düzenlemenin sıfır araç satan bayilere hareketlilik getirdiğini belirten Erkoç, "İster istemez sıfır araç fiyatlarında 15-20 bin TL civarında bir artış söz konusu olacaktır." dedi. Aydın Erkoç, ÖTV farkının Türkiye'de üretilen ya da Türkiye'de montajı yapılan araçlara değil de yurt dışından ithal edilen araçlara uygulanmasının daha doğru olacağını düşündüklerini kaydetti.

BİZE ULAŞIN