PİYASA

İkinci el otomobil pazarı büyümeye devam ediyor

21.11.2016 Pazartesi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan rapor, ikinci el pazarında 2016 yılının, geçen yıla oranla büyümeyle tamamlanacağının işaretini veriyor.

TÜİK'in Ocak - Eylül aylarına ilişkin yayımladığı rapora göre, yılın son çeyreğine girilirken otomotiv pazarında, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 7'lik bir büyüme yaşandı.

İkinci el otomobil pazarı, ilk 9 aylık dönemi büyümeyle tamamladı. TÜİK'in hazırladığı rapora göre, 2016'nın Ocak - Eylül döneminde 3.426.921 adet olarak gerçekleşen ikinci el şları, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 7 oranında arttı. 2016 yılının ilk altı ayında yüzde 9 büyüme gösteren ikinci el otomobil pazarının büyüme hızının, yılın son 3 ayında yavaşladığı gözlenmekte ancak yılsonuna kadar büyümenin devam edeceği ve ikinci el otomobil pazarının 2016 yılını da büyümeyle kapayacağı öngörülüyor.

İkinci el otomobil pazarının birçok etkene göre şekillendiğini, araç almak isteyenlerin kararlarının değişmesine neden olabilecek çok çeşitli faktörlerin olduğunu belirten ve Pazarlama Müdürü Erol Gündoğan "Yılın son iki ayına girdiğimiz günler itibarıyla, DOD olarak yıl genelinde belirlediğimiz grafikte ilerlediğimizi söyleyebilirim." dedi.

BİZE ULAŞIN