PİYASA

Sürücüsüz otomobile Türk teknolojisi

21.11.2016 Pazartesi

Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan bir yarışmada birincilik ödülü kazanan ve Türk öğrenciler tarafından geliştirilen proje, seri üretime taşınırsa, sürücüsüz otomobillerin daha uygun fiyatlı olmasının önü açılacak.

firması Valeo'nun düzenlediği ve geçtiğimiz günlerde sonuçlanan "Innovation Challenge 2016"da (Yenilikçilik Yarışması), kendilerine "Clear&Clever" (Temiz ve Akıllı) adını veren öğrencilerin projesi, birinciliğe layık görüldü. , yani kendi kendisine gidebilen araçlarda kullanılabilecek bir teknoloji geliştiren ekip, jüri üyelerinden de takdir kazanırken, yine bir başka Türk ekibi de, "araçların yeni kullanım alanları" dalında da İTÜ öğrencileri ikincilik aldı.

Söz konusu yarışmanın "teknolojik yenilik" dalında iki birinci birinci seçilirken, Fransız ekiple birlikte farklı projeyle 100 bin euro ödül alan, Berker Hüsam ve Selin Sıla Karakaş'tan oluşan Türk gençler, 65 ülkeden 1.343 takımı geride bırakmayı başardılar. Türk gençler, geliştirdikleri kamera sisteminin seri üretime girmesi halinde, kendi kendine gidebilen (otonom) otomobillerin daha düşük maliyetle, daha geniş kitlelere yayılmasına öncülük edebilecek.

Yarışmada birincilik ödülü alan ekipteki Berker Hüsam, OİB tarafından düzenlenen 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve 5. Komponent Tasarım Yarışması'nda da ödül almıştı.

BİZE ULAŞIN