PİYASA

Yerli SUV geliyor

02.01.2017 Pazartesi

Koreli Hyundai’nin Türkiye’de üreteceği üçüncü model olacak B-SUV’un üretim kararı bu hafta yönetim kurulundan çıkacak. Hyundai Assan CEO’su Mong Hyun Yoo, “Model için iki farklı seçenek var. Hedefimiz 2019’dan itibaren ilk etapta 50 bin adet üretmek. Bu model bizim sigortamız olacak” dedi

Uzun süredir İzmit fabrikasında i10 ve i20'nin dışında üçüncü bir model üretimi için çalışmalar yapan ve bunu her fırsatta dile getiren Assan'ın yeni model kararı yeni yılın ilk haftasında yönetim kurulundan çıkacak. Geçtiğimiz hafta Kore'de yönetim kurulu toplantısına katılan Hyundai Assan Başkan ve CEO'su Mong Hyun Yoo, yaptığı yoğun görüşmeler sonrası Türkiye'ye yeni model yatırım kararıyla döndü. Bu hafta içinde Kore merkezin Türkiye'de üretilecek 3'üncü model için nihai kararı vereceğini kaydeden Yoo, bu modelin Avrupa'da hızla büyüyen segmentinde olacağını dile getirdi. Yoo, B sınıfında yer alacak yeni SUV modelinin üretimiyle ilgili kararın verilmesinin ardından çalışmalara hızla başlayacağını belirterek, normalde 2021 olarak öngörülen 3'üncü model üretiminin 2019 yılına çekilmesi için Kore merkeze baskı yaptığını da söyledi.

'ASIL HEDEFİM İKİNCİ FABRİKA'

Hem Avrupa'da ve hem de Türkiye'de yükselen SUV segmentinden daha fazla pay almak adına ilk etapta 50 bin adet üretmeyi planladığını söyleyen Mong Hyun Yoo, "Asıl amacım ikinci bir fabrika kurmaktı. İzmit'in kapasitesi yıllık 245 bin adet ki bu yılı 235 binle kapatacağız. Ürettiğimiz i10 ve i20'nin yüzde 90'ını ihraç ediyoruz.

Büyük bir kısmı da Avrupa'ya. Önümüzdeki yıllarda öngörümüz bu iki aracın bulunduğu küçük segmentte bir daralma yaşanacağı yönünde. Kısaca satışlar çok düşmese de en azından yavaşlayacak. Bu yüzden maalesef asıl hedefimiz olan yeni fabrika yerine 10 milyon dolarlık bir iyileştirme yaparak, oluşacak boşluğu B segmenti SUV ile dolduracağız" dedi.

BİZE ULAŞIN