PİYASA

Amerika'da büyük buluşma!

25.01.2017 Çarşamba
AMERİKA'DA BÜYÜK BULUŞMA!

Amerika'da otomotiv devleri, yeni başkan Donald Trump ile buluştu. Trump'ın, markalara vergi avantajı konusunda destek vereceği açıklandı.

'ın General Motors, ve 'in üst düzey yöneticileriyle gerçekleştirdiği toplantının ardından basın açıklaması yapıldı.

Amerikalı şirketlerin üretimlerini 'ye taşımaları için " oranlarında önemli ölçüde kesintiye gidilerek firmalara çok büyük ivme sağlanacağı" belirtilen açıklamada, ABD'nin otomotiv endüstrisi üzerindeki çevresel regülasyonların da sınırlandırılacağı aktarıldı.

Açıklamanın ardından, General Motors, Ford ve Fiat Chrysler'in New York borsasında işlem gören hisselerinde artışlar görüldü.

Borsanın kapandığı saatte, General Motors ve Ford'un hisse başına değeri yüzde 1 ila yüzde 2,4 artış kaydetti, Fiat Chrysler'in hisseleri de yüzde 5,8 değer kazandı.

Otomotiv devlerinin yeni istihdam vaatleri

Donald Trump'ın 20 Ocak'taki yemin töreninden önce, General Motors ABD'de 1 milyar dolarlık yatırımla 450 kişilik, Fiat Chrysler ise 1 milyar dolarlık yatırımla 2 bin kişilik yeni istihdam oluşturacağı sözünü vermişti.

Ford ise Meksika'daki 1,6 milyar dolarlık yatırımını iptal etmeyi planladığını, bunun yerine ABD'de 700 milyon dolarlık yaparak 700 kişilik yeni istihdam oluşturacağını duyurmuştu.

AA
BİZE ULAŞIN