PİYASA

Volkswagen ile birlikte Bosch'a da ceza

02.02.2017 Perşembe
VOLKSWAGEN İLE BİRLİKTE BOSCH'A DA CEZA

Volkswagen, dizel skandalı kapsamında yeni bir ceza daha ödeyecek. Bu kez, sorumluluğu bulunduğu söylenen Bosch da cezaya çarptırıldı.

Alman otomobil devi , otomobillerde özel bir programla değerlerini düşük gösterdiği için 'de bir kez daha milyar dolarlık yla karşı karşıya.

VW, Audi ve Porsche marka 3.0 motor gücündeki dizel otomobillerin çevreyi kirlettiği gerekçesiyle açılan dava kapsamında Volkswagen dava sahiplerine en az 1,26 milyar dolar ceza ödeyecek. Alman basınında yer alan haberlere göre, 80 bin otomobilin tamiri konusunda anlaşma sağlanamazsa, otomobillerin VW tarafından geri alınması gerekecek. Bu durumda ise Volkswagen'in ödeyeceği miktar dört milyar doları bulacak.


Volkswagen, ABD Adalet Bakanlığı ile dizel ı nedeniyle yürütülen görüşmeler kapsamında 4,3 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

Öte yandan Alman firması da, dizel skandalı çerçevesinde ABD'de ceza ödeyecek. Bosch firması, Volkswagen'in dizel skandalındaki rolü nedeniyle ABD'de 554 bin dizel mağduruna 327,5 milyon dolar ceza ödeyecek. Ceza 2.0 motor otomobiller için araç başına 350 dolar, 3.0 motor otomobiller içinse, araç başına bin 500 dolar olacak.

DHA

BİZE ULAŞIN