PİYASA

'Artık ABD bizim araçlarımıza ilgi duyuyor'

09.02.2017 Perşembe

Dünya otomotiv sektörünün öncü ülkelerinden ABD, artık Avrupa'da üretilen araçlara ilgi duyuyor. Türkiye'de otomotiv sanayiinde kadın istihdamı arttı.

OTOMOTİV sektörünün dünya markalarından biri haline gelen 'ın CEO'su Cengiz Eroldu, geçen yıl 384 bin araç üreterek kırdıklarını, in yüzde 75'ini ihraç ettiklerini söyledi. 2016 yılında üretimin artması ile 3 bin kişi daha aldıklarını, bunların 500'ünün kadın olduğunu anlatan Eroldu, işçilerin bir bölümünün üretim bantlarında görev yaptığını söyledi.


Bursa'daki TOFAŞ Fabrikası'nda gazetecilere açıklamalarda bulunan Cengiz Eroldu, 2016 yılını değerlendirdi 2017 deki hedeflerini anlattı. Grubun larının Avrupa'da yüzde 11 arttığını, bunda en çok Egea/Tipo satışlarının çok olumlu etkisinin bulunduğunu vurgulayan Cengiz Eroldu, "2016 yılında yaklaşık 100 bin Tipo satıldı Avrupa'da Fiat Chrysler'in Avrupa'daki rakamlarını da olumlu yönde etkiledi" diye konuştu. Tofaş'ın, ABD'de örnek gösterildiğine işaret eden Eroldu, "Tofaş'ta ben 90'lı yıllarda başladım çalışmaya o zamanlar bizde bir sürü İtalyan mühendis vardı, CEO'lar da İtalyan'dı ama şimdi fabrikada 2 İtalyan var herhalde şuanda. Şimdi tersine biz mühendis gönderiyoruz, bütün Chrysler fabrikalarına" dedi. Önceden ABD'de üretilen otomobillere imrenerek bakıldığını açıklayan Cengiz Eroldu, "Şimdi onlar bizim araçlarımıza ilgi duyuyorlar" dedi.

BARAKADA BAŞLAYAN AR-GE'DEN EGEA'YA


TOFAŞ'ın yakaladığı başarıda Ar-Ge'nin çok önemli olduğunu ifade eden Eroldu, 1995'te deyim yerindeyse bir 'barakada' 10 kişiyle başladığını, şimdi 700 kişiye ulaştıklarını açıkladı. Eroldu, "Egea, tabii işin akışını çok değiştirdi. Para her zaman kazanabilirsiniz ama asıl olan itibar kazanmak. Bize çok itibar kazandırdı. Hem Tofaş'a hem Türk otomotiv sektörüne ciddi itibar kazandırdı. Bu kadar yoğun Ar-Ge ve Ar-Ge yönetiminin de bizde olduğu bir proje oldu. Egea'nın bereketiyle para da kazanıyoruz ama para dışında itibar kazancı çok daha değerli bir şey oldu" diye konuştu.
Egea'nın yüzde 70'ini kendilerinin yaptığını belirten Eroldu, "Niye yüzde 100 değil? Türkiye'de hala maalesef, bazı test imkanları yok. Bugün Türkiye'de rüzgar tüneli yok. Yenişehir'de de fren test sistemleriyle başlanacak ama rüzgar tüneli gibi bir proje yok orada. Aracı kış şartlarında da denemeniz lazım. Biz Egea için Brezilya'da, Meksika'da test yaptık. Dünyanın birçok yerine araç gönderiyorsunuz" değerlendirmesinde bulundu.

BİZE ULAŞIN