PİYASA

Malezyalı Proton kime satılıyor?

21.02.2017 Salı
MALEZYALI PROTON KİME SATILIYOR?

Proton ortaklık için görüşmelere açık olduğunu daha önce duyurmuştu. İşte Proton'un hisselerini satın almak isteyen markalar...

li otomobil üreticisi Zhejiang Holding Group Co'nun, zor durumdaki Holding Bhd'yi satın almak için bu hafta içinde teklif
vermesi bekleniyor.

İki kaynağın verdiği bilgiye göre aynı zamanda İsveçli Car Group'un sahibi olan Geely, Proton'un sahibi olan Malezyalı holding DRB-Hicom Bhd'ye Volvo'nun katkısıyla geliştirdiği güncel teknolojileri de kullandırmayı teklif edecek.

DRB-Hicom bu ay içinde stratejik ortaklık ile ilgilenen yabancı otomobil üreticilerinden teklif beklediğini açıklamıştı.

Proton, 1983 yılında Malezya devleti tarafından kuruldu. Devlet geçen yıl yaklaşık 340 milyon dolar mali yardım yaptığı şirketin araştırma geliştirme için yabancı bir ortak bulmasını istiyor.


Şirketle ilgilenen olası diğer yatırımcılar arasında Fransız otomobil üreticisi , Renault ve Japon Suzuki Motor yer alıyor.

DRB-Hicom'un stratejik iletişim biriminin başında bulunan Mahmood Razak, Reuters'ın görüş talebine, "Söyleyecek yeni bir şey yok... Alınan teklifleri inceliyoruz. Yabancı ortak seçene kadar açıklama yapılmayacak" dedi.

Geely sözcüsü Reuters'ın sorularına cevap vermedi.

Kaynaklar en az yüzde 51 pay istediğini belirttikleri Geely'nin satın alma teklifi kapsamında nakit bir ödeme yapıp yapmayacağının net olmadığını belirttiler.


Kaynak: REUTERS

BİZE ULAŞIN