PİYASA

O caddede 45 km/s hızı aşmak yasak

23.02.2017 Perşembe
O CADDEDE 45 KM/S HIZI AŞMAK YASAK

Türkiye'nin ilk yaya öncelikli caddesi olan Antalya'daki Konyaaltı Caddesi'nde yaya önceliğine ve "45" kilometre hız sınırına uymayanlara cezai işlem yapılıyor.

Emniyet Müdürlüğünce gerçekleştirilen proje kapsamında Türkiye'nin ilk yaya öncelikli Konyaaltı Caddesi'nde trafik denetleme şube müdürlüğüne bağlı ekiplerce denetimler yapıldı.

Antalya Emniyet Müdürlüğünce hazırlanan ve Avrupa Birliğince desteklenen "Antalya'da Yaya Önceliğini ve Güvenliğini Sağlamak için Yaşam Boyu Öğrenme Projesi" kapsamında pilot Konyaaltı Caddesi'nin 2 kilometrelik bölümünde, trafik sinyalizasyonu bulunmayan 4 yaya geçidindeki yaya önceliği uygulaması devam ediyor.

Proje kapsamında Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince caddede yaya önceliği ve otomobillerin na yönelik denetim yapıldı. Denetimlerde caddede otomobiller için belirlenen saatte 45 kilometre hız sınırını aşan sürücülere uyarılarda bulunuldu ve projeye ilişkin bilgiler verildi.

Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Serdar Güler, durdurduğu otomobil sürücülerine seyir halinde oldukları caddede yaya önceliği bulunduğunu ve önceliğin insan olduğu bir trafik kültürünün yaygınlaşması için denetimler yaptıklarını belirtti.

Güler, sürücülere yayalara öncelik verilmesi amacıyla caddedeki hız sınırının da düşük olduğunu anımsattı.

Otomobil sürücüsü Çiğdem Yılmaz, projeden memnun olduğunu ifade ederek,"Trafik kurallarına uyan bir sürücüyüm. Yaya öncelikli caddelerin Türkiye geneline yayılması gerekiyor. Yaya geçitlerinde ışığa gerek kalmadan yayalara yol vermenin öneminin farkındayım." dedi.

Kaynak: AA

BİZE ULAŞIN