PİYASA

Otomotivde üretim arttı, satışlar azaldı

13.03.2017 Pazartesi
OTOMOTİVDE ÜRETİM ARTTI, SATIŞLAR AZALDI

Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) verilerine göre, otomotiv sektöründe yılın iki aylık döneminde üretim hızlı yükselirken, döviz kurlarındaki hızlı tırmanışın etkisiyle toplam satışlar azaldı.

OSD açıklamasında, "Toplam üretim, Ocak-Şubat dönemi üretimleri tarihsel gelişimi içinde sanayimizin en yüksek seviyesine ulaşmış oldu" denildi.
Buna göre, Ocak-Şubat döneminde, otomobil üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 artışla 191 bin adete çıkarken, otomobil satışları yüzde 6.0 daralmayla ve 60 bin adete geriledi. Bu dönemde ithal otomobil satışları yüzde 12 azalırken, yerli otomobil satışları yüzde 12 arttı. Aynı dönemde, otomotiv sanayi toplam üretimi de yüzde 22 yükselişle 266 bin adet düzeyine çıkarken, toplam satışlar yüzde 4.0 daralarak 84 bin adet düzeyine düştü.

Ticari araç grubunda, 2017 yılı Ocak-Şubat döneminde üretim yüzde 13 ve hafif ticari araç grubunda yüzde 16 azalırken, ağır ticari araç grubunda ise yüzde 49 düzeyinde arttı. OSD açıklamasında, "Ağır ticarideki bu değişim, baz etkisi kaynaklı olup 2015 yılı Ocak-Şubat dönemine göre üretim yüzde 40 azaldı. Aynı dönemde ticari araç pazarı ise geçen yılın aynı dönemine paralel sonuçlandı. Pazar, hafif ticari araç grubunda yüzde 2 artarken, ağır ticari araç grubunda ise yüzde 17 geriledi" denildi.

Ocak-Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 31 artarken otomobil ihracatı ise yüzde 60 artış gösterdi. Bu dönemde, toplam ihracat 219 bin adet, otomobil ihracatı ise 158 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

BİZE ULAŞIN