PİYASA

Otomotiv için yeni bakanlık talebi

06.04.2017 Perşembe

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Alp Gülan, otomotiv sektörünün 7 ayrı bakanlıkla çalıştığını belirterek "Otomotiv için ya bir ayrı müsteşarlık ya da ayrı bir bakanlık kurulması sektörümüze ivme kazandıracaktır." dedi.

Gülan, OYDER tarafından bu yıl 7'ncisi "Otomotiv Perakendeciliğinde Sadakatin Gücü" temasıyla düzenlenen Otomotiv Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, sektörün üretim, ihracat ve pazarda 2016 yılını başarıyla geçirdiğini ifade etti.

Otomotiv pazarında halen gidilecek çok mesafe olduğunu kaydeden Gülan, yıllardır hız kesmeden ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörünün yeni yatırımcı çekebilmesi için her zaman çok kuvvetli bir iç pazara ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Gülan, kuvvetli iç pazarın en önemli kriterinin de istikrarlı ve Avrupa Birliği (AB) ile uyumlu bir vergilendirme sistemi olduğunu dile getirdi.

Otomotiv sektörünün 7 ayrı bakanlıkla çalıştığını belirten Gülan, "Otomotiv için ya bir ayrı müsteşarlık ya da ayrı bir bakanlık kurulması sektörümüze ivme kazandıracaktır." diye konuştu.

Dünya otomotiv sektöründe pazar ve üretimin doğuya kaymakta olduğunu aktaran Gülan, "2018 yılında dünyada satılması ve üretilmesi beklenen 100 milyon aracın 30 milyonu sadece Çin'de üretilip yine Çin'de satılacak. Yatırımcılar için bu kadar büyük pazarlar söz konusu iken kuvvetli bir iç pazarımız olmadan yeni yatırım almakta zorlanma riskimiz var." değerlendirmesinde bulundu.

Alp Gülan, önümüzdeki 5 yılda her firmanın öncelikli hedefinin iş süreçlerinde dijitalleşmek üzere zaman, kaynak ve emek harcaması gerektiğini, bunu yapmayanların eleneceğini savundu.

BİZE ULAŞIN