PİYASA

'Otomobil almak için doğru zaman'

10.04.2017 Pazartesi

Piyasalarda önümüzdeki günlerde sıfır araçlara zam, ikinci elde de hareketlilik bekleniyor. O yüzden araç almak için en doğru zaman belki de şimdi.

ÖTV ve kur artışlarının fiyatlara yansımaya başlaması nedeniyle talebin yöneldiği ikinci el araç pazarında, bu sene alım satımın geçen yıllara oranla daha fazla olması dolayısıyla 6 milyona yakın aracın el değiştirmesi bekleniyor.

Online 2. el otomobil açık artırma platformu "ikinciyeni.com"u bünyesinde bulunduran Çelik Motor'un Genel Müdürü Özgür Maraş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ÖTV ve kur artışlarının, talebi ikinci ele yönelttiğini söyledi.

"Biz ikinci ele talebin artacağını düşünüyoruz." diyen Maraş, "Çünkü hem ÖTV hem de döviz kuru artışlarından dolayı yüzde 20'lerin üzerinde artışlar olacak birinci el fiyatlarında. O nedenle Türkiye'de ailenin bineceği bir araba 100 bin liranın üzerinde rakamlara çıktığı için bu sene ikinci ele talep artacaktır." ifadelerini kullandı.

İkinci el satışı birinci elin 5 katı büyüklüğünde

Maraş, Türkiye pazarının, otomotiv pazarının ortalama 1 milyonluk bir pazar olduğunu, ikinci elin ise bunun 5-5,5 katını bulduğunu belirterek, "Yani 5-5,5 milyon ikinci el ticareti oluyor. Dolayısıyla Türkiye'de asıl büyük pazar, ikinci el pazarıdır. Birinci elin 5 katı büyüklüğünde." dedi.

İkinci elin cazip olmasının birden fazla nedeninin olduğuna işaret eden Maraş, "Özellikle geçen sene kur, ÖTV artışı olduğu için şirketlerin elinde 2016 model araçlar da kaldı. Onlar daha ucuz fiyatlarla satıldı, 2017 başında. Şimdi o araçlar ikinci el biraz daha düşük fiyattan satılacak. Dolayısıyla firmaların stoklarını azaltmak için sattıkları araçlar, ikinci elde göreceli olarak daha da ucuz olacak." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN