PİYASA

'Türkiye Avrupa'ya örnek konumda'

28.06.2017 Çarşamba
'TÜRKİYE AVRUPA'YA ÖRNEK KONUMDA'

Türkiye'de yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle LPG oldukça yaygın. Avrupa LPG Derneği Başkanı Franchi ise, Türkiye'nin bu konuda örnek ülke olduğunu söyledi.

Avrupa Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Derneği Başkanı Francesco Franchi, İtalya'da 40 yıldır devam eden çalışmalara rağmen yalnızca 2 milyon aracın otogaz kullandığını, bu rakamın, pazarda daha kısa süredir bulunan Türkiye'de 4,5 milyona ulaştığını söyledi.

'AVRUPA'YA ÖRNEK ÜLKE'

Franchi, Avrupa'da en çok otogaz kullanan ülke olan Türkiye'nin LPG pazarında bulunmasının çok önemli olduğunu kaydederek, "Türkiye'de büyük hızla gelişen otogaz pazarı şaşırtıyor. Bu hızlı gelişim bizi çok mutlu ediyor. Türkiye bu konuda tüm Avrupa'ya büyük bir örnek ülke konumunda. Türkiye LPG Derneği diğer ülke dernekleriyle daima paylaşımda bulunuyor. Bu tecrübelerin diğer ülkelerin dernekleriyle paylaşılması çok önemli ve Türkiye bu konuda da mükemmel bir iş başarıyor." ifadelerini kullandı.

'HAVA KİRLİLİĞİ DAHA ÇOK KONUŞULMALI'

Avrupa'da politikacıların sürekli fosil yakıt karşıtı konuşmalar yaptıklarına dikkati çekerek, hava kirliliği hakkında daha fazla konuşulması gerektiğinin altını çizen Franchi, bu konuda çevre dostu doğalgaz ve LPG'nin çözüm olabileceğini söyledi.

AA

BİZE ULAŞIN