PİYASA

"Valeler kayıt altına alınacak"

21.08.2017 Pazartesi

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu (TOBFED) Genel Başkanı Serkan Bakırtaş, gelecek yıl ocak ayından itibaren vale sektöründe çalışanların belgelendirilmeye başlanacağını söyledi.

TOBFED Başkanı Bakırtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vale sisteminin kısa zamanda büyük gelişme gösterdiğini, sektörde çalışan sayısının 100 bini bulduğunu ifade etti.

Bodrum'da valeyle bir kadının karşı karşıya geldiği olayın kendilerini derinden üzdüğünü dile getiren Bakırtaş, ancak bir kişinin kabahatinin çalışanların tümüne mal edilmesinin yanlış olduğunu, hemen her olayda "vale terörü" tanımlaması yapılmasını ise kesinlikle reddettiklerini dile getirdi.

Bakırtaş, kurumları bünyesinde bulunan valelerle ilgili bir dizi çalışmayı hayata geçirmeye hazırlandıklarını söyledi.

Yaklaşık 4 yıl önce başladıkları çalışmalarda sonuç alma aşamasına geldiklerini belirten Bakırtaş, "Eylül ve ekim aylarında seminerler düzenleyeceğiz. Bu seminerlerde de stres yönetimi, öfke kontrolü, etkili iletişim, yasal sorumluluklar gibi eğitimlerimiz de olacak. 2018 ocak ayı itibarıyla da vale sektöründe çalışanlar artık belgelendirilmeye başlanacak." dedi.

Sektörde bugün her önüne gelenin vale olarak çalıştırılabildiğini aktaran Bakırtaş, "Her önüne gelen valelik yapabiliyor ama yapmamalı. Bunun bir kural seti olmalı. Bunun belli bir eğitimi, sürüş eğitimi, park eğitimi bunların tamamını almalı." diye konuştu.

Bakırtaş, belgelendirilmeye başlanacak sektör çalışanlarının peyderpey eğitime alınacağını, belgelendirilen valelerin her birinde eğitim aldığına dair yaka kartları olacağını, 2019 yılında da sistemin tam olarak oturacağını sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN