SÖYLEŞİLER

Vatan Şaşmaz

02.04.2012 Pazartesi
VATAN ŞAŞMAZ

Türkiye’nin sevilen isimlerinden, televizyoncu ve sunucu Vatan Şaşmaz tam bir otomobil tutkunu. Aston Martin Vantage Coupe’si de olsa onun gözü sadece yıldızda. Aracı o seçti biz de Mercedes-Benz CLS 63 AMG’nin içinde otomobil konuştuk.

sevgisi babadan mı?

Vatan Şaşmaz: Hayır değil. Babadan kaçırılan otomobiller neticesinde, bir iki pert sonucu kendi kendime tutuldum otomobillere.

İlk otomobiliniz neydi ve ne zaman kullanmaya başladınız?

VŞ: 18 yaşına bastıktan bir gün sonrasında ehliyetimi alır almaz öğrenmiş oldum. İlk otomobilim Alfa Romeo Sprint'ti. Tek kapılı muhteşem bir sporcuydu. Dedemin bana 18'nci yaş günü hediyesi.

Şanslı torunmuşsunuz.

VŞ: Biraz öyle, tek erkek torundum. Ondan sonra Ford K, Tipo, (sizler o zamanlar anaokuluna gidiyordunuz diye bana da taş atıyor) ondan sonra büyük bir sıçrayış. Bu işlere başladıktan sonra ilk SUV, Opel Frontera. Gençken SUV'lara binip kendimi büyük hissederdim şimdiyse sporcuları seviyorum.

Enteresan, aslında genelde hep tersi olur.

VŞ: Frontera'dan sonra Jeep Grand Cherokee aldım. Sonra bir Range Rover, sonra bir Range Rover daha. Aynısından iki tane eskittim. Çünkü hakikaten bindiğim en sağlıklı, en güzel SUV'du. İkinci Range Rover'dan sonra Mercedes-Benz'e dönüş; CLK. CLK kesmedi SLK, SLK da kesmedi SL. SL en büyük aşkımdı.

Aklında o mu kaldı?

VŞ: Bu kadar otomobilden aklımda en çok SL kaldı. SL'den sonra Porsche 911 Carrera, sonra da Aston Martin. Gördüğün gibi bütün ülkeleri İtalya'dan Almanya'ya dolaşıyorum. Ama bütün bu araçlardan aklımda kalan, benim bir arkadaşımın babasının çok güzel bir sözü var: "Ön tarafta yıldızı görmem lazım".

Ne kadar süredir kullanıyorsunuz Aston Martin'i?

VŞ: Bir sene oldu. Daha yeni. (Ben Yeni SL'den bahsedince Şaşmaz'ın gözleri parlıyor ve en kısa sürede Mercedes- Benz ekibini arayacağını anlıyorum) Aston Martin diyoruz yine eksikleri var, manuel şanzıman.

ÖTV seni de vurdu mu ?

VŞ: ÖTV hepimizi vurdu. Benim son noktam SLS. Kumarım ve içkim yok. Tek tutkum otomobil. Ama SLS, ÖTV zammından sonra 300.000 Euro'dan tam 400.000 Euro'ya zıpladı. Almanya fiyatının 3 katı. Burada biraz zorlanıyorum.

Hiç arka koltukta oturmak istemiyor musun mesela?

VŞ: "Hafta sonları oturuyorum. Bir tane Mercedes-Benz G400'ümüz var, daha çok eşim kullanıyor. Hafta sonları dışarı çıktığımızda şoför kullanıyor, ama arka koltukta oturmam bundan öteye gidemez" diyor Şaşmaz ve peşinden gözünü konuğumuz CLS 63'e çeviriyor. "Mesela şu CLS'nin arka koltuğunda oturan daha şanssızdır bence" diyor. Ufak bir tur atıyoruz fakat Şaşmaz'ın suratında, CLS'nin hızlanmasından hafif bir mutsuzluk seziyorum.

Nasıl bir sürücüsün?

VŞ: Makastan hoşlanmam. Annem Bahçeşehir'de oturuyor ve otoyolu gece geç saatte kullanırsam ve yol boşsa basıyorum gaza. Hakkını vermek lazım aracın. Emniyet kemeri takıyorum.

Trafikte seni sıkıştırıyorlar mı? Hem Aston Martin'in var hem de ünlüsün.

VŞ: "Çok fazla yaklaşmamaya çalışıyorlar çünkü herhangi bir kazada anahtar bırakma durumu var" diyor gülerek. İstanbul trafiği için ne diyorsun?

Ne kadar vakit geçiriyorsun günde trafikte?

VŞ: Her gün en az 2-3 saatimiz trafikte geçiyor. Trafik tamamen duruyorsa maillerime bakıyorum, eskiden çok telefonla konuşma cezası alırdım şimdi kulaklık kullanıyorum.

Mekanik araçlardan mı hoşlanıyorsun, teknolojiklerden mi ?

VŞ: Şimdi bu (CLS 63) muhteşem bir alet ama seni sana bırakmıyor. Kontrol bende diyor. Ama Aston Martin öyle değil, tabi daha keyifli F1'deyiz gibi.

James Bond gibi hissediyor musun kendini?

VŞ: Takım elbise giydiğimde evet.

Yakın zamanda kesin alacağım dediğin SL harici başka otomobil var mı?

VŞ: SL350 benim için vazgeçilmez, çok daha iyi otomobiller vardır ama SL'in bir başarı öyküsü var.

Trafikte seni çıldırtan durumlar oluyor mu ?

VŞ: Artık olmuyor. Artık sakin olmayı öğrendim. Bir kamyon ya da tır şoförü önüme kırdığında diyorum ki içimden "Vatan sen spor aracınla şurdan şuraya 5 km yol gideceksin ama o adam sabahtan beri direksiyonun başında". Bir taraftan da yanımda yolcu varsa, "niçin bu insanlar bizim hayatımızı riske atıyorlar" diye düşünüyorum.

Toplu taşıma araçlarını kullanıyor musun hiç?

VŞ: Geçenlerde metroya bindim biraz zor oldu. Hem pek bilmiyorum hem de metroda fotoğraf çektirmek isteyen çok oluyor ve kaçacak yer yok.

SL iki kişilik, çocuk falan olursa ne yapacaksın?

VŞ: "G ile devam edeceğiz o zaman. Eşim G Serisi kullandığı için çok mutluyum hem güvenli hem de çok sıkıştıramıyorlar. İlerde çocuk olduğu zamanda onunla devam edeceğiz" diyor. Sonunda da itiraf ediyor, "Eşim de bilir aracımı vermeyi pek sevmem".

Bu sayede SL alırsa eşinin sadece sağ koltukta oturacağını da öğreniyoruz. Trafikte başına gelen çok enteresan bir hikaye var mı ?

VŞ: Bekarken başıma enteresan şeyler geliyordu. Kağıda telefon numarasını yazıp sileceğe sıkıştıran çok oluyordu. 3 sene önce 208 km ile radara yakalandım. Polis yolun ortasında 'Duuurr, duur' dedi.

Klasik otomobilleri mi seviyorsun daha sportif otomobilleri mi ?

VŞ: "Konfor severim. Uçak gibi olsun. Hatta içerde bir tane Balili olsun masaj yapsın" diyor gülerek.

Magazin sayfalarında Maserati sahibi olarak anılsa da Aston Martin Vantage Coupe kullanan Şaşmaz, şanzımandan hiç memnun değil.

BİZE ULAŞIN